SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

KIRCI: D8 DÖNEM BAŞKANLIĞI HEM TÜRKİYE’NİN HEM D8’İN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK

KIRCI: D8 DÖNEM BAŞKANLIĞI HEM TÜRKİYE’NİN HEM D8’İN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK
D8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi “İşbirliğiyle fırsatları çoğaltmak” temasıyla Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı. 20.10.2017 15:57

. D-8 Dönem başkanlığının ikinci kez Türkiye’ye geçmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı Türkiye’nin dönem başkanlığının hem Türkiye’nin hem de D8’in gücüne güç katacağını söyledi.

TOPLANTININ TARİHİ ÖNEMİ VAR

1997’de Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul Bildirisiyle kurulan D8’in kuruluşunun bu yıl 20. yıl dönümünün kutlandığını söyleyen Kırcı “D8’in dönem başkanlığı Pakistan’dan Türkiye’ye geçiyor. Türkiye bu uluslararası örgütün fikir babası olarak ikinci kez dönem başkanlığını üstlenmiş olacak. Bu açıdan toplantının tarihi bir önemi var. Birçok kıtada üyesi bulunan D8’in dönem başkanlığı Türkiye’nin küresel barış ve istikrara katkı sağlayan büyük bir oyuncu olma rolünü pekiştirecek, Türkiye’nin artan önemine yeni bir boyut kazandıracaktır. ”dedi.

İŞBİRLİĞİNE YENİ BOYUTLAR EKLENMESİNE VESİLE OLACAK

Açıklamanın devamında D8’in kuruluş amaçlarına değinen Kırcı “D8, dünya ölçeğinde kalkınan ve büyük bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden ülkeler arasında işbirliği zemini oluşturmak, ekonomik ilişkilerde yeni fırsatlar yaratmak, somut ortak projeler geliştirmek ve üye ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak için Türkiye öncülüğünde kurulmuştu. Bugün yapılan İstanbul toplantısı da yeniden değerlendirme için önemli bir görüş alış verişi fırsatı. Bu manada 20. kuruluş yıldönümünde yapılan tarihi toplantı genç ve dinamik nüfusları, gelişen ekonomileri ve zengin doğal kaynaklarıyla dikkat çeken üye ülkeler arasındaki işbirliğine yeni boyutlar eklenmesine vesile olacaktır. Yeni dönemde D8 ülkeleri aralarında kurdukları sıkı işbirliğiyle dünyada ekonomik kalkınma ve istikrarın kaynağı olmalı. ”dedi.

DEĞİŞEN DÜNYA KOŞULARINDA ÖNEMİ ARTIYOR

Dünya’nın İkinci Dünya Savaşı’nın ertesindeki dünya olmadığının altını çizen Kırcı “Bugün küresel arenada çok kutupluluk söz konusu.  Ancak savaşın galiplerinin oluşturduğu BM mekanizması dünyadaki bu çok kutupluluk gerçeğine uymuyor. Yaygın küresel adaletsizlik, insanlığın karşı karşıya olduğu jeopolitik kriziler, insani krizler, açlık, yoksulluk, ekonomik durgunluk, terörizm, ırkçılık gibi pek çok sorunun ortadan kaldırılmasına engel teşkil ediyor. Milyonlarca insanın mülteci durumuna düşmesine sebebiyet veren Suriye ve Arakan benzeri insani krizler ortada. Tüm bunlar karşısında diyalog, insan hakları, demokrasi, eşitlik ve adalet gibi temel değerlere bağlı kalarak dünyada rekabetçi olmayan barışçıl bir işbirliği hedefleyen D8’in önemi daha artıyor. Bu noktada D8’in rolünü iyi kavranmalı, sağlam işbirliği zemininin kıymeti bilinmeli. ”dedi.

HEM TÜRKİYE’NİN HEM D8’İN GÜCÜNE GÜÇ KATACAKTIR

D8 ülkelerinin ciddi bir potansiyele sahip olduğu gerçeğinin ilk bakışta göze çarpan bir husus olduğunu belirten Kırcı “Türkiye’nin dönem başkanlığı ile birlikte D8’ler kendisine yüklenen anlamı en iyi şekilde yansıtacaktır. Türkiye 20 yıl önce nasıl kuruluşuna öncülük ettiyse yeni dönemde de var olan bu ortak çalışma ve birlikte iş yapma imkanının daha da geliştirilmesi için çaba gösterecektir. Son dönemde Türkiye Balkanlardan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Asya’dan Afrika’dan Amerika’dan birçok ülkeyle stratejik ortaklıklar kurmakta uluslararası arenada her geçen gün daha fazla söz sahibi olmaktadır. Bu açıdan Türkiye’nin dönem başkanlığı hem Türkiye’nin hem de D8’in gücü ve saygınlığına ciddi bir katkı yapacak, gücüne güç katacaktır. Küresel barış ve adaletin sağlanması noktasında D8’in görünürlüğü, işlevselliği ve etkisi daha da artacaktır. ”dedi.


Etiketler: SEMA KIRCI

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.