SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

KIRCI’DAN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

KIRCI’DAN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kadınların statüsünün yükseltilmesini Türkiye’nin yükselişinin bir parçası olarak gördüklerini belirten Kırcı, mesajında şu ifadelere yer verdi.07.03.2018 14:42

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadınlarımızın mücadele geleneğini ve azmini bir kez daha hatırladığımız özel bir gündür. Kadının hukukunu gözetmeyen bir düzen gayri insanidir. Göreve geldiğimiz günden bu yana bu bilinçle hareket ediyoruz. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin  İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden biriyiz. Kadına yönelik pozitif ayrımcılığı Anayasal bir güvenceye kavuşturduk. Kadına yönelik şiddetle mücadelede en güçlü hukuki zemini teşkil eden 6284 sayılı yasayı çıkardık.

Ülkemizde bugün kadınlarımız giderek artan oranlarda çalışma hayatına katılmaktadır. 2005 yılında yüzde 22,7 olan kadının işgücüne katılım oranı, Temmuz 2017 itibarıyla yüzde 34,3'e yükselmiştir. 2023 yılında kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41’e çıkarmayı hedefliyoruz. Kadınlarımızın eğitim imkanlarından yararlanma düzeyi her geçen gün artmaktadır. Kızlarımızın ortaöğretimdeki net okullaşma oranı son 15 yılda yüzde 44’lerden yüzde 82.4’e yükselmiştir. Yükseköğretimde 2002’de sadece yüzde 13.5 olan kızlarımızın okullaşma oranı tam 3.3 kat artarak yüzde 44.4’e ulaşmıştır. Gerçek demokrasi kadınlar olmaksızın hayata geçirilemez. Başta siyaset olmak üzere hemen tüm sahaların kadınlarımızın bakış açısına, potansiyeline ve enerjisine ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Kadınlarımızın statüsünün yükseltilmesini Türkiye’nin yükselişinin bir parçası olarak görüyor, sosyal hayatta daha fazla rol almaları, karar verici konumlara gelmeleri için çalışıyoruz.

8 Mart aynı zamanda Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in insan hak ve vazifelerini özetlediği Veda Hutbesi’ni irad ettiği gündür. Efendimiz Veda Haccı sırasında irad ettiği hutbede insanlık tarihinde ilk defa kadın haklarını dile getirmiş, kadınlara en iyi şekilde davranılıp muamele edilmesini öğütleyerek medeniyetimizin kadınlar konusundaki ölçüsünü belirlemiştir. İslam, kadını cahiliyedeki hiçlik döneminden çıkarıp toplumda etkin rol oynayan itibarlı bir konuma yükseltmiştir. Bu açıdan İslam toplumunun kadınlara kazandırdığı sosyal statü bugünlere de örneklik etmektedir.

Kadına yönelik her türlü ayrımcılık ve bunun uzantısı olan şiddet, açık bir insan hakları ihlalidir. Yıllardır süregelen savaş ve çatışmaların en büyük mağduru kadınlardır. Hemen yanı başımızda milyonlarca kadın öz yurtlarından sürgün edilmiş, birçoğunun çocukları gözleri önünde katledilmiştir. Kadınların yürek sızlatan dramlarla yüz yüze olmaları sadece onların değil, tüm insanlığın sorunudur ve temelinde küresel adaletsizlik yatmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen böylesi uluslararası bir günde küresel adaletsizliği gidermek için kadınlar olarak el ele vermeli, güçlerimizi birleştirmeli, sorumluluk almalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, hayatın her alanında başarıyla yer almalarını diliyor, her birini sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”


Etiketler: SEMA KIRCI

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.