SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

KILIÇ: BANDIRMA HUZURLU BİR KENT

KILIÇ: BANDIRMA HUZURLU BİR KENT
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan ,Bandırma Emniyet Müdürü Haydar Kılıç ile gündemdeki sorunları ele aldı.28.10.2017 13:48

Bandırma’da organize bir suç örgütlenmesi ve uyuşturucu bağımlılığı konusunda ciddi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan İlçe Emniyet Müdürü Kılıç, kentin emniyet açısından güvenli ve huzurlu bir kent olduğunu, geçtiğimiz yıla göre 2017 yılında suç oranında yaklaşık %30 oranında bir düşme yaşandığını Gazeteci-Yazar Engin Arıcan ile görüşmesinde açıkladı.
Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Haydar Kılıç, kentte Emniyet teşkilatının 24 saat görevde bulunduğunu belirterek, kapılarının her zaman vatandaşa açık olduğunu, vatandaşın tanık olduğu en ufak şüpheli bir durumda güven ve huzur kapısı emniyete 155 ihbar hattı üzerinden ya da bizzat gelerek şikayetini veya talebini iletebileceğini söyledi.
Kentte toplumsal güvenlik ve huzurun gerçekleştirilmesinde kolluk güçlerinin rolünün bir yere kadar etkin ve caydırıcı olduğunu belirten Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Kılıç,” Biz, yurttaşın ve toplumun suçlu ve suçların önlenmesi, yakalanması konusunda Polis-Vatandaş iş birliğinin vazgeçilmez önemde olduğuna inanıyoruz. Bandırma, güvenlik ve asayiş açısından huzurlu bir kent ve bunu vatandaşlarımızın devletine ve emniyet teşkilatımıza sarsılmaz inancı ve güvenci sayesinde hep birlikte sağlıyoruz” dedi.

Bandırma’da üç yıldır ilçe Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını belirten Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, gazetemize açıklamalarda bulundu.


KILIÇ: BANDIRMA ÖRNEK BİR KENT.!


“Bandırma, güvenlik ve huzur açısından hem Balıkesir’in hem Marmara Bölgesinin hem de ülkenin geneline bakıldığında gerçekten de örnek bir kent. Bu kentte ben de meslektaşlarım da görev yapmaktan ve hizmet vermekten gerçekten mutluyuz. Sanayisi, ticareti ve ulaşım kolaylıklarıyla gelişme potansiyeli çok yüksek bir kent. Eğitim düzeyi ve toplumsal yaşamı nitelikli ve kaliteli. Bugün ülkemizde birçok yerleşim yerimizin yaşadığı farklı asayiş sorunlarını kentimiz yaşamıyor ve bunda en büyük etkenin kentimizin toplumsal bilinç düzeyinin yüksekliğinde aranması gerektiğini düşünüyorum. Bu da asayişin temini ve huzur açısından hem bizim hem de diğer kolluk güçlerinin çalışmalarını kolaylaştırıyor. Kırsal mahallelerimizde de durum farklı değil. En küçük bir olayda muhtarlarımız, yurttaşlarımız suçun önlenmesi ve suçlunun ya da suçluların yakalanması açısından özel bir çaba harcıyorlar. Bu önemli. Güvenlik ve huzur sorununu, vatandaşlarınızdan bağımsız düşünemezsiniz. Bu karşılıklı güveni ve iş birliğini gerektiren bir durumdur. Bizlerde vatandaşlarımızla bu ilişkinin sıcak ve karşılıklı güven ve saygı temelinde devamlılık içermesi, güçlenmesi için elimizden gelen her çabayı harcıyoruz” dedi.


KILIÇ: PERSONELİMİZ 24 SAAT GÖREVİNİN BAŞINDA.!


Bandırma’nın coğrafi konumu açısından İstanbul-Bursa-İzmir üçgeni içinde transit bir geçiş güzergahında bulunduğuna ve ulaşım kolaylıkları nedeniyle de araç ve insan trafiğinin aşırı yaşandığı bir kent olduğuna dikkat çeken Kılıç,” Bandırma, bu yönü ile tüm devlet ve güvenlik kurumları, temsilcileri, personeli açısından örnek bir çalışma sergileyerek, kentin güvenlik ve huzurunu sağlıyor. Tüm personelimiz 24 saat esasına göre özveriyle çalışıyor. Örneğin, benim telefonum 24 saat açık ve muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla her bir araya gelişimizde bunu özellikle belirtiyorum. Bugüne kadar da bir tek vatandaşımız gereksiz yere telefonumu arayarak beni meşgul etmedi. Çünkü, vatandaşlarımız bu konularda gerçekten duyarlı ve bilinçli. Bizlerde çalışmalarımızda vatandaşlarımızla bire bir temasa ve diyaloğa özel önem veriyoruz. Kentimiz ve bölgesiyle ilgili yapılan asayiş toplantılarında en küçük bir olayı bile titizlikle inceliyor, mütalaa ediyor ve değerlendirerek, önceden alınması gereken tedbirler var ise, uyum içinde müştereken bu kararları alarak, uyguluyoruz. Çalışmalarımızda bizden sebep bir eksiklik, bir yanlışlık var ise, bu konuda da ilgili birimlerimizle atmamız gereken adımları acilen atıyoruz.” dedi.


KILIÇ: UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLUMSAL BİR SORUN…!


Uyuşturucu ile ilgili mücadeleye Bakanlık ve Emniyet olarak büyük önem verdiklerine dikkat çeken İlçe Emniyet Müdürü Kılıç, “Bu konuda hem devletimizin hem de toplumun hassasiyeti oldukça fazla ve uyuşturucu ticareti ve bağımlılığı konusunda çok ciddi ve kapsamlı bir mücadele veriliyor. Bu alanda en küçük bir şikâyeti veya ihbarı bile değerlendirdiğimizi vurgulamalıyım. Bandırma gibi transit geçiş güzergahında yer alan yerleşim yerleri ile kıyaslandığında Bandırma Emniyeti’nin gerçekten bu alanda da suç ve suçluların yakalanması konusunda rakamlarla başarılı olduğu görülür. Biz, bu konunun ele alınması ve yorumlanmasında abartılı yorumlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu pisliğe ticari açıdan bulaşanlar da müptelası olanlar da bizler açısından belli ve tüm bu inanlar yargının ve bizlerin teşkilat olarak takibi, denetimi altında. Uyuşturucu ile yani madde bağımlılığı ile mücadele sorunu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ve tüm ülkelerin, devletlerin sorunu. Bu işin imalatını ve ticaretini yapanlar sürekli ürettikleri uyuşturucunun adını ve kimyasını, taşıma ve pazarlama yöntemlerini geliştiriyorlar. Biz, uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile gerçek anlamda mücadelenin en başta sigara ve alkol bağımlılığına karşı mücadeleden geçtiğini biliyoruz. Ülkemiz de her iki bağımlılığın azaltılmasına yönelik çok kapsamlı bir mücadele var. Çünkü, uyuşturucu madde bağımlılığına yönelenlerin hemen hepsinin başlangıçta sigara ve alkol bağımlılığı içine düştüklerini biliyoruz. Yani öncelikle bataklığı yaratan unsurların yok edilmesi gerekiyor. “dedi.


SİGARA VE ALKOL BAĞIMLILIĞI MADDE BAĞIMLILIĞININ KAYNAĞI


Uyuşturucu madde bağımlılığı, sigara ve alkol tüketimi ve bağımlılığı konusunda devlet yanı sıra asıl sorumluluğun ailelerde, eğitim kurumlarında olduğuna dikkat çeken Kılıç,” Polis ne yapar? Bir şikâyet veya ihbar geldiğinde takibini yapar ve yakalar. Bu sorunu tek başına çözmüyor. Bu nokta da aileye, anne-babaya görev düşüyor. Aile içi eğitim ve denetim, diyaloglar çok önemli. Bu da yetmez. Çocuğun eğitim dünyası çok önemli. Örneğin, okul giriş-çıkışlarında gerekli kontrol ve denetimi, güvenliği sağlamak için personelimizi görevlendiriyoruz. Okul müdürleri ve öğretmenleriyle, okul aile dernekleriyle uyumlu ve düzenli bir çalışma yürütüyoruz. Çocuklarımızın her alanda takibi ve eğitimi, olumsuz alışkanlıklar konusunda bilgilendirilmeleri, uyarılmaları, yönlendirilmeleri çok önemli. Bir tek çocuğumuzun bile bu bataklığa düşmesini, olumsuz etkilenmesini istemeyiz ve bunun için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getiririz. Ancak, bu konuda herkese, her yurttaşa büyük sorumluluklar düştüğünü de belirtmeliyim. Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kapısı 24 saat yurttaşlarımıza açık. Telefonlarımız açık. İsteyen vatandaşımız istediği saate bizlere ulaşabilir. Yoksa uyuşturucuyla mücadeleyi sadece polise ve jandarmaya, yargıya yıkmak yaşanan sorunu tek başına çözmüyor. Bu sorunu el birliğiyle ve hep birlikte çözerek, bataklığı hep birlikte kurutacağız” dedi.


İÇKİLİ EĞLENCE MERKEZLERİ BİR ALANDA TOPLANABİLİR


Bandırma’nın yerleşim yeri olarak geniş bir alanda kurulu olduğunu ve yaklaşık 150 bini aşkın nüfusuyla sürekli büyüyen ve gelişen bir kent olduğuna dikkat çeken Kılıç,” Kent içinde içkili eğlence mekanlarının yaygınlığı ve bunun neden olduğu sorunlar muhtarlarımız, mahalleli ve vatandaşlarımız açısından da zaman zaman şikâyet konusu oluyor. Öncelikle belirtelim, bu mekanların yaygınlığının ne emniyetimiz ile ne de mülki idaremizle hiçbir ilgisi yok. Bizden müdürlük olarak sadece böylesi mekanlar için olumlu ya da olumsuz görüş soruluyor ve bizlerde durumu inceleyerek, olumlu ya da olumsuz resmi görüşümüzü iletiyoruz. Bu konuda yetki yerel yönetimlerde. Kuşkusuz, bu tür içkili eğlence mekanlarının kent içinde yaygınlığı kontrol ve denetimleri, güvenlikleri açısından zaman zaman sıkıntılar yaratıyor. Bildiğimiz kadarıyla, bu konu geçmiş yıllarda da yerel yönetimler nezdinde sorun olmuş ve tüm bu tip içkili eğlence mekanlarının bir yer de toplanması yönünde farklı görüşler ileri sürülmüş. Gerekli kontrol, denetim ve güvenliğin sağlanması açısından bu düşünülebilir. Bu alan Livatya olabilir. Kuşkusuz bu konu bizi aşan ve doğrudan ilgi ve yetki alanımızın dışında bir konu. Gündeme gelir ise biz de bu konuda düşüncemizi ve önerimizi söyleriz” dedi.


KENT MERKEZİNDEKİ YOĞUNLUK AZALTILMALI


Bandırma’da kent içi araç ulaşımı ve araç trafiğinde yaşanan sorunlar ve çeşitli sıkıntılar konusuna da değinen Emniyet Müdürü Kılıç, “Bu konuda en büyük sorun ve sıkıntı kent merkezinin dar bir alanda yoğunlaşması ve yolların artan nüfus ile artan araç sayısına göre zamanında planlanmamış, öngörülmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bu da doğrudan büyükşehiri ve ilçe belediyesini ilgilendiren bir sorun. Şehir merkezinin acilen araç ve yaya trafiği açısından rahatlatılması ve kentin bu yönüyle nefes almasının sağlanması gerekiyor. Bu konuda biz de zaman zaman uygun ortamlarda düşüncelerimizi dile getiriyor, önerilerde bulunuyoruz. Yoksa her köşe başına bir polis dikerek, gelene geçene kural ihlali yapana ceza yazmanın sağlıklı bir çözüm olduğunu sanmıyorum. Kent içinde yollarımızın genişletilmesi ve otopark sorununun çözümü gerekiyor. Yoksa, arkadaşlarımız gerekli şekilde yollarda görev yapıyorlar ve kural ihlali yapan sürücülere ceza kesiyorlar. Örneğin, Haydar Çavuş Camii’nin önünden Adnan Menderes’e giden yol, araç trafiğine kapatılabilir. Ben, böyle olsun demiyorum. Bandırma, trafikte yaşanan sorunlar ve sıkıntılarla ilgili benzeri önerileri, düşüncelerini gündeme getirebilir. Araç ve yaya trafiğinin sağlıklı akışının sağlanması açısından değişik adımlar atılabilir. Kent içi trafiğin düzenlenmesi konusu da artık doğrudan bizim değil belediyeleri ilgilendiren bir konu. O nedenle, bu konuda doğrudan teşkilatımızın ve polisimizin sorumlu tutulması yanlış bilgilenmeden kaynaklanıyor.” dedi.


Etiketler: Bandırma Emniyet Müdürü Haydar Kılıç

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.