SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

FAKIBABA:EN UFAK BİR ŞÜPHENİZ OLMASIN

FAKIBABA:EN UFAK BİR ŞÜPHENİZ OLMASIN
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle zam yapanlara uyarıda bulunarak "Fiyatları yüzde 1 bile arttırsalar görevlilerimizi başlarında bulacaklar." dedi.14.05.2018 12:41

Bandırma’da faaliyete geçen Bakanlığa bağlı Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Biyoteknoloji Merkezi'nin açılışını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı konuşmada Balıkesir'in tarım ve hayvancılıkta en önemli illerin başında geldiğini ifade ederek "2002 yılından bu yana tarım ve hayvancılıkta çok büyük mesafe kat ettik. 2002 yılında 10 milyon olan büyükbaş hayvan sayımız bugün 16 milyona, küçükbaş hayvan sayımız da 31 milyondan 45 milyona çıkarken tabii bu çok değerli çiftçi ve üretici kardeşlerimizin alın terleri, emekleri olduğunu biliyor ve onlara teşekkür ediyorum." dedi.

“EN UFAK BİR ŞÜPHENİZ OLMASIN”

Çiftçilerin kafalarında en ufak bir şüphe olmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Fakıbaba "Her geçen gün çok daha iyiye gideceğiz. Sadece bölgenin değil, dünyanın lider ülkelerinden biri haline geleceğiz. Her zaman ithalattan bahsediliyor ama Avrupa'da bile adı en fazla duyulan Hollanda'nın ithalat miktarına baksanız bizim ithalatımız onun yanında çok az bir miktar." dedi.

"BUĞDAY FİYATINI 1050 TL'YE ÇIKARDIK"

TMO'nun bu yıl uygulayacağı buğday alım fiyatlarının da çiftçiyi sevindirdiğini ifade eden Bakan Fakıbaba "Buğday alım fiyatı geçen yıl 940 TL idi, bu yıl 1050 TL'ye çıkardık. Bunun üzerine kaliteye göre ilave edeceğimiz fiyatlar da eklenince gerçekten çiftçi kardeşlerimizin yüzünün güldüğünü konuşurken ben bunu anlıyorum. Onlara özellikle teşekkür ediyorum. Süt desteği, ilk defa vereceğimiz besi desteği ve damızlık koyun desteği ile 750 milyon TL'nin üzerinde üretici kardeşlerimize bakanlığımızın desteğini vermiş olacağız. Daha önce yılda bir kez verilen destekler şimdi hem Mart ayında hem de Ekim'den önce veriyoruz ki çiftçi kardeşlerimiz tefecilerin eline düşmesin diye." şeklinde konuştu.

"SAMANA İHTİYACIMIZ YOK PİYASAYA MÜDAHALE ETMEK İÇİN İTHAL EDİYORUZ"

Bazı çevrelerce eleştirilen saman ithalatı konusuna da açıklık getiren Bakan Fakıbaba "Ben gıda tarım ve hayvancılığın dünya için önemli olduğunu, sadece Türkiye için değil baktığınızda 81 milyon nüfusumuz var, bu yıl 30 milyonun üzerinde inşallah 40 milyon turistimiz olacak. Bu insanları sağlıklı gıdalar ile buluşturmak bizim en önemli görevlerimizin başında gelmektedir. Ara sıra regülasyon görevlerimizi yapıyoruz. TMO ile Et ve Süt Kurumu ile TİGEM ile ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile yapıyoruz. Bazen saman ithal ediliyor deniliyor. Doğrudur saman ithal ediyoruz. Bizim normalde saman ihtiyacımız yok ama piyasada bazıları fiyatı yükselttiği zaman 10 milyon tondan 3 bin ton saman ithalatı yaptığımız zaman bakıyorsunuz ki piyasada fiyatlar düşmüş. Bunu başka ülkeler de yapıyor. Et ithalatında bizim bir yılda tüketmiş olduğumuz et tüketimi 1 milyon 350 bin ton. Biz 100 bin ton kadar et ithal ediyoruz. 250 bin düve projesini başlattık, 3 yılda tamamlanacak. 500 bin damızlık koyun projesi başladı. Bunlarla Türkiye et ithal eden bir ülke değil, ihraç eden bir ülke haline gelecek." dedi.

RAMAZAN FIRSATÇILARINI UYARDI

Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle fiyatlara zam yapma girişiminde olan fırsatçılara da uyarılarda bulunan Bakan Fakıbaba "Bizim 80 milyon insana karşı sorumluluğumuz var. Ramazan ayında yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, Ramazan geliyor insanların ihtiyacı artacak, ben bu fiyatı biraz artırıp fazla kazanayım dedikleri an başlarında regülasyon görevlimizi görürler. Onun için en ufak duyumlarda gerekli şeyleri yapıyoruz. 13 bin şubede ve 2 AVM'de ucuz et satışı vardı, bugün itibarıyla 15 bin şubeye ve 3 AVM'ye yükseldi bu satışlar. Yine 29 TL kıyma, 31 TL kuşbaşı. Bizim burada amacımız kimseyle rekabet etmek olamaz. Piyasaya vermiş olduğumuz etin miktarı sadece yüzde 7-8 civarındadır. Dar gelirli kardeşlerimiz faydalansın. Ramazan mübarek gün bundan daha güzel bir şey olabilir mi?" diye konuştu.

‘UYGUN FİYATA ET SATILAN MARKET SAYISI 15 BİN OLDU’

Bakan Fakıbaba'ya konuşmalarının ardından kadın çiftçiler tarafından tülbent hediye edilirken, Biyoteknoloji Merkezi'nin kurdelası kesildi ve merkez hakkında bilgi alındı. Bakan Fakıbaba, açılışın ardından Bigadiç’e geçti. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, uygun fiyatlı et satılan zincir market sayısının 15 bine eriştiğini söyledi

Bigadiç’te düzenlenen Et ve Süt Festivali'ne katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya ilgi yoğun oldu. Stantları gezen ve Anneler Günü dolayısı ile kadınlara çiçek dağıtan Bakan Fakıbaba, Balıkesir'in Türkiye'yi doyuran illerin başında geldiğini söyledi.

“TARIMA DESTEK 7 BUÇUK KAT ARTTI”

Bakan Fakıbaba "2002 yılına bakıyorum tarıma verilen destek 1.9 milyar iken, bize bunu 2018'de 15 milyara çıkarmışız. Ortalama 7,5 misli arttırmışız. Çiftçilerimiz ile konuştum, bazı sıkıntıları var. Elbette ki sıkıntısız olmaz. Ancak şundan eminler. Diyorlar ki 'Hükümet olarak, AK Parti olarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olarak size inanıyor ve güveniyoruz." dedi.

“SİZLER OLMASANIZ AÇIZ”

Bakan Fakıbaba "Bir hekim olarak, bir cerrah olarak ilk olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık denilince vallahi şaşırmadım değil. İlk haftadan itibaren öyle bir sevdim, öyle bir mesleğime alıştım ki siz üretici kardeşlerime hayranım ben, aşığım. Sizler olmamış olsanız açız, ülke aç. Yaptığınız çok önemli. Sadece para olarak değil, manevi olarak da çok güzel işler başarıyorsunuz. Bakın, bugünden itibaren üçüncü bir market zincirini satışa ilave ettik. 13 bin olan marketler zinciri 15 bine çıkmış oldu. 81 milyon vatandaşımız daha rahat olsun, daha rahat alışveriş yapsın diye. O marketlerde de bugünden itibaren 29 liradan ve 31 liradan alma şansına sahip olacaksınız." diye konuştu.

Bakan Fakıbaba'nın konuşmasının ardından kendisine Yağcıbedir Halısı hediye edildi.


Etiketler: AK PARTİ

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.