Bugün: 20.07.2018

ATAKAY:BÜYÜKŞEHİRİ DE BANDIRMA'YI DA SEÇİMLERDE KAZANACAĞIZ..!

ATAKAY:BÜYÜKŞEHİRİ DE BANDIRMA'YI DA  SEÇİMLERDE  KAZANACAĞIZ..!
Bandırma CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay,gazeteci-yazar Engin Arıcan'ın sorularını yanıtladı.29.11.2017 15:27

Gazeteci-Yazar Engin Arıcan’ın sorularını yanıtlayan Bandırma CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay, 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde büyükşehir belediyesini de Bandırma belediyesini de kazanacaklarını belirterek, “Aynı yıl içerisinde gerçekleşecek milletvekilliği genel seçimleri yanı sıra cumhurbaşkanlığı seçimlerini %50+1 ile kazanmak için çalışmalarımızı yoğun biçimde her alanda sürdürüyoruz. Bu ülkenin ve milletin kader seçimidir. Ülkede tek adam yönetimine son vereceğiz” dedi.


Bandırma CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay, gazetemize yaptığı açıklamada, partilerinin Bandırma’da 2789 üyesi bulunduğunu ve ilçe kongresi öncesi delege seçimlerini başarıyla tamamladıklarını belirterek, şöyle dedi:

Büyükşehiri de Bandırma’yı da Seçimlerde kazanacağız.!


ATAKAY: KONGREMİZDEN DAHA DA GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ.!

“25 Eylül ve 1 Ekim tarihleri arasında ilçe örgütümüz delege seçimlerini tamamlayarak 400 delegesini parti tüzüğümüze uygun ve demokratik biçimde gerçekleştirdi. Delege seçimlerini tamamlamış bir ilçe örgütü olarak şu anda ilçe kongremizi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız. Bandırma CHP ilçe kongresi 9 Aralık Cumartesi günü yeni kapalı pazar yerindeki düğün salonumuzda gerçekleşecek. Her kongremizde yaşadığımız gibi bir düğün havasında gerçekleşecek olan kongremizle partimiz yine demokratik bir şekilde kendisini yenileyip, yeni ilçe yönetimini demokratik bir biçimde belirleyip, kongremizden daha güçlü, birlik ve beraberliğini daha da güçlendirmiş olarak çıkacağına inanıyorum. Balıkesir’in ilçelerinde kongrelerimizi tamamladıktan sonda tabii ki il kongremizi gerçekleştireceğiz. Parti örgütümüz gerçekleşen delege seçimleri ve ilçe il kongreleriyle kendisini tümüyle yenilemiş, birlik ve beraberliğini daha da güçlendirmiş bir parti olarak siyaset sahnesinde hak ettiği yeri alacak. Önümüzde 2019 yılı içinde Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler ve Kasım ayında gerçekleşecek milletvekilliği seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Kongrelerimizde seçilerek iş başı yapacak başkan ve yönetim kurulu üyeleri tarihsel, siyasal ve toplumsal sorumluluklarının ağırlığının bilincinde olacak ve buna uygun çalışacaklardır” dedi.


CHP’Yİ BAŞKA PARTİLERLE KARIŞTIRMAYIN.!

Bandırma’da delege seçimleri öncesinden başlayarak sosyal medyaya kadar yansıyan paylaşımları, mesajları, açıklamaları ve kamuoyunda yaşanan tartışmaları sorumlulukları ve görevleri gereği ilgi ile izlediklerine dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Atakay,” Konu partimiz ve parti yaşamımız olduğunda hiçbir konuya yabancı durma hakkımız yok. Delege seçimleri sürecinde haziran listelerini talep eden üyelerimize en küçük tereddüt göstermeden kendilerine ve üyelerimizin bilgisine sunduk. Delege seçimleriyle ilgili çalışma yapan tüm üyelerimize çalışmalarını parti içinde yapmaları anlamında her türlü olanağı hazırladık ve sunduk. Partimizde hiç kimsenin kapalı kapılar ardında liste çalışması yapmasına ihtiyacımız yok. Bu konularda yönetim olarak, şeffafız ve katılımcıyız. Parti çalışmaları konusunda ‘ben de varım’ diyen her üyemizin iddiasını önemsiyor ve çabasını çekincesiz destekliyoruz. Kuşkusuz, bunun tek şartı var. Yapılan çalışma parti tüzüğümüze, birlik ve beraberliğimizi gölgelemeyecek, karşılıklı saygı ve diyalog ortamını zedelemeyecek. CHP ilçe başkanı olarak ve yönetim olarak delege seçimlerinin gerçekleşmesinin her safhasında bunu gözettik ve parti içinde birlik ve beraberliğimizi gözeterek delege seçimlerimizi başarıyla tamamladık” dedi.


PARTİ OLARAK HERKESİ KUCAKLIYORUZ.!

Parti içerisinde şucu bucu tartışmalarının hiçbir hükmü ve anlamı olmadığını vurgulayan Atakay, “Partimizin programı belli, tüzüğü belli ve genel başkanımız ve parti üst yönetiminin geliştirdiği politikalar belli. Birçok parti de yaşandığı gibi parti mücadelesini biz parti içi, kişilerle mücadele olarak anlamıyor, algılamıyoruz. Tam tersi bunun kimseye bir yararı olmadığı gibi parti içi kişisel odaklı mücadelelerin, gruplaşmaların birlik ve beraberliğimize nasıl zarar vereceğini hepimiz biliyoruz. Özellikle sosyal medya üzerinden partimize, parti yaşamımıza yönelik yapılan kişisel yakıştırmaların, kişisel sataşmaların ya da eleştiri adına yapılan karalamaların ciddiye alınacak bir tarafı yok. Örneğin, ben 30 yılı aşkın bir süredir bu kentte yaşıyorum. Benim, bir Mehmet Tüm ile ya da Dursun Mirza ile olan aynı zamanda siyaset dışındaki dostluk ve arkadaşlığımı parti başkanı ya da yöneticisi olduğum noktada farklı yorumlamanın kime ne faydası var? Keza, Sedat Pekel’ de, Ahmet Akın da, Namık Havutça da abim, dostum ve arkadaşım. Şimdi bu kafalara göre bu insani ilişkileri, muhabbetleri nasıl değerlendireceğiz? Bu insani temeldeki ilişkiler ya da siyasi ilişkiler birileri tarafından hep farklı yorumlanıyor ve zehirlenmeye çalışılıyor. Örneğin, ben beş- altı yıldır ilçe başkanıyım ve ilçe başkanı olmadan da kendime ait özel bir dünyam, iş düzeneğim vardı, hala da var. İlçe başkanı olduğum andan başlayarak Bandırma Belediyesi’ne ait işimin gereği olmasına karşın belediye araçlarının bir tekinin bile sigortalanması alanına girmedim. Siyasi etik açısından yanlış gördüm ve ticari faaliyetlerim ile siyaset dünyamı titizlikle ayrı tuttum. Böyle de olmalı diye düşünüyorum. İnsanları şu veya bu nedenle ötekileştirmeye çalışarak kimsenin bir yere varabileceği yok ve bu insani açıdan da yanlış, siyasi açıdan da yanlış” dedi.


 SORUNLARIMIZIN NE TEK NEDENİ MİRZA NE DE ÇÖZÜMÜ TEK BAŞINA MİRZA’NIN SORUNU OLAMAZ.!

Bandırma’nın gelişmesi ve var olan kentsel sorun ve sıkıntıların aşılıp, çözülmesi açısından sadece bireysel ya da toplumsal beklentinin Bandırma belediyesi başkanı ve yönetimi üzerinde odaklaşmasının büyük bir yanlışı içinde barındırdığını vurgulayan Başkan Atakay, “Kentin bugünkü halinin ve yaşanan sorunların çözümünü tek başına belediye başkanı ve yönetiminden beklemek büyük bir yanlış ve eksikliği içinde taşıyor. Ortada bir devlet ve devlet kurumları, kamu idarecileri, temsilcileri var. Ortada bir büyükşehir belediyesi ve büyükşehir yasası var. Siz, hizmet ve yatırımda olayın bu yönünü göz ardı edip, saç ayaklarının farkına varamaz ve her şeyin çözümünü büyükşehir yasası kapsamında yetkileri ve olanakları büyük ölçüde elinden alınmış ilçe belediye başkanından ve yönetiminden beklerseniz yanlış yaparsınız. Bandırma’nın bugünkü hali koordinasyonsuzluğun ve iktidar milletvekillerinin de sorunu. Ortada bir kentsel irade yok ve irade sahiplerinin hepsi ayrı bir telden çalıyorsa belediye başkanı ve belediye yönetimi ne yapsın? Bu nokta da kenti fiziki olarak da diğer alanlarda da dizayn edebilmek olanaksız hale geliyor. Bir uyum, bir bütünsellik, bir irade yok. Bir anlamda belediye başkanı ve yönetimi kentsel açığı kapatmaya çalışıyor. Olanakların kısıtlı olduğu nokta da kent kendi imkanlarıyla açığı kapatmaya çalışıyor. Bandırma oldum olası dünden bugüne konu hizmet ve yatırımlar olduğunda hep üvey evlat muamelesi gördü. En basit kentsel sorunlarımızı bile yıllardır çözemedik. İlçe belediyesi büyükşehir belediyesi ile uyum sorunu yaşıyor da Ticaret Odalarımız ve Borsalarımız ya da diğer kurum ve kuruluşlarımız Balıkesir’deki Oda ve Borsa ile uyum sağlaya biliyor mu? Uyumsuzluk her alanda yaşanıyor. Bu kent üç yıldır 1/5000’lik nazım imar planının hazırlanmasını, önüne konmasını bekliyor. Kimse bu sorun ve sıkıntılar sadece Bandırma’da yaşanıyor diye bakmamalı. Bu sorun ve sıkıntılar Balıkesir’in tüm ilçelerinde farklı boyutlarda yaşanmakta. ”dedi.


 ÜLKEYİ, TOPLUMU VE KENTİMİZİ DEMOKRATİKLEŞTİRMELİYİZ.!

Cumhuriyet Türkiye’sinin ciddi bir tehlikeyle karşı kaşıya olduğuna dikkat çeken CHP İlçe Başkanı Atakay,” Ulus olma bilincimizi yavaş yavaş yitiriyoruz aynı şekilde kentlerde hızla kent kültürümüzün gelişiminde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ülkemizde ve kentlerimizde okuyan, araştıran, sorgulayan, üreten insanlarımızla sadece televizyonlardan ve sosyal medyadan beslenen kaderci ve biat anlayışı içindeki insanlarımız arasındaki uçurum hızla derinleşiyor. Uçurumun derinleşmesinin de ötesinde her iki toplum kesimi arasında gerilim ve çatışma kültürü pekiştirilmeye çalışılıyor. Toplumumuzda bir cepheleşme anlayışı fiilen gelişiyor, geliştiriliyor. Örneğin, yine geçmiş yıllarda olduğu gibi provokatörler Malatya’da yaşandığı gibi alevi yurttaşları hedef göstermenin derdine düşüyor. Ülkemizde demokrasinin gelişmesi sivil demokrasinin her alanda gelişmesi ve sivil demokratik örgütlülüğün her alanda yaygınlaşması ve güçlendirilmesiyle ilişkili. Ülkemizde ya da kentimizde çalışan işçi, memur sayısı bilinmesine karşın sendikalı çalışan sayısı belli. AK Parti iktidarı, ülkenin ve toplumun gerçek anlamda demokratikleşmesi ve sivilleşmesi, demokratik kitle örgütlerinin gelişip, güçlenmesi açısından hiçbir şey yapmadığı gibi bu gelişimi engelleyici bir rol üstleniyor. Korku, toplumda baskın durumda. En haklı ve masum bir demokratik protesto gösterisine bile insanlar başıma bir şey gelir diye katılamıyor. Bandırma’da CHP’li yerel yönetimimiz imkanları dahilinde kentin demokratik yaşamını güçlendirebilmek için bir şeyler yapmaya ve demokratik kitle örgütlerine can suyu vermeye çalışıyor. Dedi.


ATAKAY: DEVLET PARTİLEŞİYOR,
PARTİ DEVLETLEŞTİRİLİYOR.!

Türkiye’nin AK Parti’nin iktidarı döneminde ve Erdoğan’ın tek adam yönetiminde içeride ve uluslararası alanda hızla demokrasiden uzaklaşan bir görüntü sergilediğine dikkat çeken Atakay, “Bir yandan devlet partileşiyor öte yandan da aynı şekilde hızla parti devletleştiriliyor. Bu ciddi demokratik bir sorun. Devletin görece özerkliğinden söz edebilmek artık mümkün değil. AK Parti iktidarı devlete, devlet kurumlarına, bürokratlara partizanca bir anlayışla yaklaşıyor ve devleti, devlet kurumlarını, bürokrasiyi adeta partisinin bir uzantısı, aracı gibi ele alıyor. Partinizin içinde ne yaparsanız yapın ama iktidar partisi olarak elinizi devlete, bürokrasiye uzatamazsınız. Ki parti olarak kendi içlerinde de farklı örgütlenmeler ve anlayışlar var. Bu yönüyle FETÖ vakasında yaşandığı gibi devleti, bürokrasiyi kendi içinde de çürütüyorlar. Kendi iç çelişkilerini devlete taşıyorlar. Bugün hükümet olarak bir karar alıyorsun ama yarın aynı MTV’de yaşandığı gibi, araç camlarında yaşandığı gibi, trafik sigorta bedellerinde yaşandığı gibi Erdoğan’ın müdahalesiyle vazgeçiyorsun. Devlet bürokrasisi, kurumları da ne yapacağını bilemez durumda” dedi.


KENT VE HALKA VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ.!

Son günlerde Bandırma ile ilgili insanların dışa vurduğu endişe ve kaygılara saygı duyduğunu ve katıldığını belirten Atakay, “Bandırma, isteyecek. Bandırmalı hizmete ve yatırımlara aç. Çünkü, Bandırmalı yıllardır özlediği hizmet ve yatırımları bir türlü görmemiş. Biz, yerel iktidar olarak 2009’da, 2014’de de başkanlarımızın Bandırma’lı ya verdiği sözlerin arkasındayız. Dursun Mirza, söz verdiği gibi muhteşem bir kapalı pazar yeri ve yaşama alanı yaptı. Yapılan yatırım her yönüyle kentimize yakıştı. Balıkesir’in büyükşehir olması ve yetki paylaşılıp, imkanlarımızın daraltılması daha yapılacak birçok projenin, hizmet ve yatırımın önünü kesti. Buna rağmen durulmadı ve Cin Çukuru’ da gündemimizde. Projesi hazırlandı. Anıtlar Kurulu ile iki yıldır çözülemeyen sorunlar, çözüldü ve önümüzdeki günlerde temeli atılacak. Malta deresi projesi de özel alanların kamulaştırılması işleminin tamamlanmasıyla önümüzdeki günlerde gündeme gelecek. General Balcı Çamlığı, Hürriyet Parkı, Ziraat Bahçesi tepeden tırnağa yenileniyor. Aynı şekilde Levent mahallesinde de benzer bir çalışma yapılacak. Hobi bahçeleri projesi de yaşama geçirildi. Kentin en önemli sorunlarının başında ulaşım, trafik ve otopark sorunu geliyor. Bir ulaşım mastır planımız yok. Ancak, vurguladığım gibi, koordinasyon ve uyum sorununu çözmek, saç ayağını kurmak zorundayız. Bir anlamda her şey var ama ekmeği pişiremiyoruz. Ekmeği pişirmeyi becermemiz lazım.” dedi.


Etiketler: CHP; Atakay

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.