SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018

ARICAN:KAFAOĞLU’NUN İŞİ DE ZOR..!

ARICAN:KAFAOĞLU’NUN İŞİ DE ZOR..!
Gazeteci-Yazar Arıcan, Balıkesir büyükşehir belediyesi ile Bandırma arasında yaşanan güven sorununu Balıkesir Politika ve SonKurşun gazetelerinde değerlendirdi.06.06.2018 15:13

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta sonu Bandırma’da  Cumhuriyet Alanı’nda 5000 kişilik iftar düzenledi. Katılım sayısının yüksek olması doğal olarak organizasyonun nasıl gerçekleştiği sorusunu beraberinde getiriyor.  En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve iyi şekilde organize edilmiş, Ramazan etkinliğinin başarılı olduğunu belirtmeliyim.

Etkinliğin gerçekleştiği gün Büyükşehir belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile kentimiz gazetecilerini buluşturma, bir  araya getirebilmek ise  iftar öncesi Alan da ancak mümkün olabildi. Kafaoğlu Alana AK Parti ilçe başkanı Alp Bostancı ve “çizik” milletvekili Sema Kırcı ile teşrif etti.

24 Haziran genel seçimlerinde listede yer alamayan dört  partili milletvekilinden biri olan Kırcı’nın listede yer alamamasının “ezginliği” ve üzüntüsü ise  yüzünden okunuyordu. Liste de yer alan milletvekili 3.sıra adayı Yavuz Subaşı ise  iftar öncesi kendi ekibiyle alana gelerek, vatandaşlarla selamlaştı.

Subaşı, Güney Marmara ve Bandırma için  şimdilik çok bilinmeyenli  matematiksel bir denklem gibi.. Fazla bilinmiyor ve tanınmıyor. Siyasi seceresi  kabarık bir bürokrat . Ankara  ve  parti üst yönetimi ile  ilişkilerinin sıcak olduğu, adaylığını da bir anlam da tepeden inme buna borçlu olduğu söyleniyor. Subaşı’nın  iftar boyunca Kırcı ile hemen hiçbir  diyaloğa girmemiş olması da herkes gibi bizim de   dikkatimizi çekiyor.

BANDIRMA, GÜVEN DUYMUYOR..!

Kafaoğlu’nun gazetecilerle buluşması ve Bandırma ile ilgili merak edilen sorulara verdiği yanıtlar, açıkça ifade etmek gerekir ise, Bandırmalı gazeteciler açısından hiçbir şey ifade etmiyor. Konu, büyükşehir belediyesi olduğunda ortada Balıkesir ve Bandırma arasında ve keza, büyükşehir belediyesi ile Bandırma Belediyesi arasında arada büyük bir güvensizlik söz konusu…

Bu  güvensizliğin birden çok nedeni  var. En önemli neden ise,  2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne AK Parti nezdinde, Uğur’un büyükşehir başkanlığı  döneminde başta parti içinde yaşananların partiye ve kamuoyuna yansıyış biçimi, Uğur’un başkanlık görevinden alınış biçimi, partisinden istifa etme gerekçeleri ve sonrası yaşananlar  partililer ve vatandaş nezdinde çeşitli  güvensizliklere neden oldu…!

Partililer ve vatandaş, seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiği gerçeğini, hiçbir zaman unutmadı ve yaşananları en başta vicdanen kabullenemiyor ve unutmuyor…!

Bir de 24 Haziran genel seçimleri milletvekili listesinin hazırlanması sürecinde mevcut dört partili milletvekilinin tümünün birden gözden çıkartılıp, yeniden aday adayı olmalarına karşın listede yer alamamalarının Erdoğan’ın ifadesiyle “ehliyetsizlik” ve “ liyakatsızlık” ile  ilişkilendirilmiş olması  Uğur’un tarihsel açıdan bu vekillerle ilgili şikayet ve eleştirilerinin haklılığını ve yerindeliğini bize gösteriyor ki partililer de, seçmen de bunun farkında…

Balıkesir AK Parti de  yaşanmış olan bu sancılı ve karmaşık süreçten geriye ne ve kimler kaldı?

Büyükşehir belediye başkanı Zekai Kafaoğlu ve il başkanı Hasan Demiraslan..!

Ben her iki ismin de bulundukları makam ve mevkilerde rahat oturduklarını sanmıyorum…Yaşanmış bu sancılı ve karmaşık sürecin sonunda her iki isim de büyük olasılıkla gidecektir…

Bu, yaşanan ve yaşanmakta olan güvensizliğin bir nedeni..

NE EKERSENİZ ONU BİÇECEKSİNİZ

Diğer öncelikli neden ise yerel yönetim de üç buçuk yıl başkanlık yapmış Uğur’un yönetim biçimi, karar ve icraatlarına dönük, projelerine dönük, Kafaoğlu’nun büyükşehir belediye başkanlığını üstlendikten sonra takındığı eleştirel olmanın ötesinde karalayıcı, aşağılayıcı, kaçak düşürücü tutumdur..! Muhalefete mensup bir başkandan koltuğu devr almışçasına takındığı bu tutum, üç buçuk yıl boyunca Uğur’un gündemimize taşıdığı tüm karar ve icraatları, projeleri bir anda kamuoyunda  tartışmalı kıldı.

Öyle ki, Bandırma’da gazetecilerle buluşmasında da Tematikpark, Şirinçavuş’ta OSB ve liman projelerinin revize edilerek, yeniden ele alınacağını vurgulayan Kafaoğlu, Bandırma eski belediye başkan aday adayı ve danışmanı  sevgili Aydın Özen’in yıllardır gündeme taşıyıp, olgunlaştırmaya çalıştığı  Bandırma Kanalı, Düzler’e Ro Ro Limanı ve Tatlısu mahallesine konut projelerini “yeni” projelermişçesine  gündemine alarak, bizlerle paylaştı.

UĞUR’UN AYAĞI NEREYE  TAKILDI..!?

Bu arada,  Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığı görevinden alınması ile özellikle Bandırma Şirinçavuş’ta yapılması öngörülen liman ve ağır sanayi yatırımlarının sonuçlandırılamaması yani bir anlamda yatırım sürecinin bürokratik engellerin aşılarak nihayete erdirilememesinin de büyük rolü olduğunu vurgulayalım.(Bu projeler ve yatırımlar konusunda Cin Ali Aydın Özen’dir) Bilindiği gibi, bu büyük ölçekli sanayi yatırımlarını yapacak firmalar bizzat Ankara  ve  parti yönlendirmesiyle bölgemize akın etmiş, yerlerini satın almış, bu süreç içerisinde özellikle Güney Marmara ve Bandırma’dan sorumlu milletvekili Kırcı sürecin  ve görüşmelerin dışında tutulmuş, Uğur’un öncülüğünde Balıkesir’de tek elden  sürdürülen çalışmalar bir şekilde akamete uğramıştı.

Milyonlarca dolardan söz ediyoruz..

Öyle ki, bugün Şirinçavuş havalisinden yatırımları için yer almış bulunan yatırımcılar, bugün havanda milyon dolarlarını öğütüyor, dizlerini dövüyorlar…

Bu süreç  ilginçliklerle doludur..!

EN BÜYÜK SORUN: AŞ VE İŞ AMA..!?

Öyle ki, örneğin, 2015 Kasım genel seçimlerinden bugünü kadar Kırcı’nın ve diğer vekillerin  ağzından Sirinçavuş havalisine gerçekleştirilecek sanayi yatırımları ve projelerle ilgili bir tek  sözcük çıkmadı…Kafaoğlu da büyükşehir başkanlık koltuğuna oturduğu günden bugüne projelerin revizyona tabi tutulacağından başka bir tek sözcük etmedi..!

Balıkesir CHP’li vekiller de bu konu üzerinde   çevre ve zeytinlikler dışında tek bir laf etmediler. Bu konuda, başlangıçta ki tereddütlerine karşın, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı ayrı tuttuğumu belirtmeliyim.

Güney Marmara ve Bandırma, güven sorunu yaşıyor. Çünkü, bölgenin ve kentin en temel toplumsal sorun ve sıkıntısı aş ve iş olmanın yanı sıra  büyükşehrin nimetlerinden, ayrıcalıklarından ARTIK yararlanmak istiyor ama film bitti ve  yerel seçimler için  ARTIK gün sayıyoruz…Kafaoğlu’nun da  bu saatten  sonra Güney Marmara ve Bandırma’da güvensizlik duvarlarını yıkabilmesi için sihirbaz olması gerekiyor ki, bu mümkün değil…

Bu gerçeği en iyi bilenlerin başında ise Bandırma AK Parti ilçe başkanı Alp Bostancı geliyor… Sancılı ve karmaşık 4-5 yıllık sürecin kahrını çeken insanların başında geliyor. Ve o da kaçınılmaz olarak işgal ettiği makam itibariyle bu sürecin siyasal diyetini kaçınılmaz olarak ödeyecek.

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.