SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

AKIN'DAN HALKIN BORÇ YÜKÜYLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

AKIN'DAN HALKIN BORÇ YÜKÜYLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu yılın son Finansal İstikrar Raporu’na göre vatandaşın borç yükü altında olduğu belirtti.13.12.2017 09:07

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu yılın son Finansal İstikrar Raporu’na göre vatandaşın borç yükü altında olduğu belirtti.

Akın bu duruma çözüm bulmak amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

Akın’ın araştırma önergesinde gerekçeler şöyle sıralandı:

"Ülkemizde ciddi bir borçlanma sorunu vardır. Her meslek gurubundan vatandaşımızın bankalara olan borçları giderek artmaktadır. Esnaf, çiftçi, KOBİ olmak üzere vatandaşlarımızın ciddi borç yükü altındadır.

 Merkez Bankası’nın yayınlamış olduğu yılın son Finansal İstikrar Raporu’na göre, hane halkının borçları da oldukça fazladır. Rapora göre, hane halkı bankalara 491.8 milyar lira, finansman şirketlerine ise 15.2 milyar lira borçlu durumdadır. Ailelerin en çok ihtiyaç kredisi kullandığı tespit edilmiştir. Ailelerin 206 milyar lira ihtiyaç kredisi borçları bulunmaktadır. Bir yılda yüzde 19.2 oranında artan ihtiyaç kredisi borcu toplam borcun yüzde 38'ini oluşturmaktadır. Ardından 204 milyar liradan fazla olan konut kredisi borçları gelmektedir. Ailelerin konut kredisi borcu bir yılda yüzde 19 oranında artış göstererek. Kredi kartlarından olan borçları 95.8 milyar liraya ulaşmıştır.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) eylül ayı raporuna göre, bankalara bireysel kredi ve kredi kartları ile borçlanan kişi sayısı son bir yılda 3 milyon artarak 29 milyona ulaştı, ortalama kredi bakiyesi ise 18 bin TL düzeyinde gerçekleşmiştir.

Vatandaşlarımızın içinde bulunduğu borçlanma durumunu sürdürülebilir durumda değildir. Bu konuyla ilgili olarak, vatandaşların borçlarından kaynaklanan sorunlarını tespit etmek ve sorunlarını gidermek amacıyla Anayasanın 98, TBMM İç Tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz."


Etiketler: CHP -AHMET AKIN

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.