SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

SARI:BÖLGESEL DENGE GÖZETİLMELİ

SARI:BÖLGESEL DENGE GÖZETİLMELİ
POLİTİKA’nın sorularını yanıtlayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir’in bölgesel dengelerine dikkat çekti, aday listesinin de bu dengeler gözetilerek yapılması gerektiğini hatırlattı. Merkez, Körfez ve Bandırma bölgelerinin adaletli şekilde temsil edilmesi gerektiğini vurgulayan Sarı, 24 Haziran’da CHP’nin sandıklara sahip çıkacağını, bu konuda tüm görevlendirmelerin yapıldığını belirtti.12.05.2018 11:55

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, 24 Haziran seçim sürecini POLİTİKA’ya değerlendirdi. Sarı, CHP’nin seçim hazırlıkları konusunda görüşlerini açıklarken, milletvekili listeleri hazırlanırken Balıkesir’de bölgesel dengelerin gözetilmesi gerektiğine dikkat çekti. CHP Genel merkezinin milletvekili aday listeleri üzerinde çalışmalarının devam ettiğini ifade eden İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir İl örgütü olarak listeler konusunda görüşlerini belirtmek üzere Pazartesi günü Ankara’ya gideceklerini söyledi. Sarı, seçim değerlendirmesinde Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce’nin de oy anlamında kendilerine büyük katkı sunacağını kaydetti.

ADAY ADAYLARIMIZLA SAHADAYIZ

Milletvekili aday listesinde yer almak için aday adaylığı başvurusunda bulunanlara 5 günlük çalışma programları hazırladıklarını söyleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:“Aday adaylarımız için hepsine program hazırladık. Bu 5 günlük değerlendirme programı olacak. Sahaya çıkıp, görev veriyoruz. Giden, gitmeyen, gittiyse yaptığı çalışmalar. Görev verdiğimiz çoğu milletvekili aday adayımız gidiyorlar. Gitmeyenler de farklı gerekçeler sunuyorlar. Tabi bu birden tanımlama olunca, kendi programları bizim hazırladığımız programlara uyamayabiliyor. Ben de hızlı refleksten yanayım, hızlı karar alıp hemen uygulayalım kısmındayım. Uzun uzun plan yapalım, yapalım sonunda süre geçmiş olsun bırakalım şeklinden daha ziyade hızlı karar alıp hemen uygulamak en doğrusu. Ben siyasette katkı sunmak istiyorum diyen herkes sahada bugün aday adayı sıfatıyla bulunur, yarın aday sıfatıyla bulunur. Daha sonrasında da gönüllü sıfatıyla olabilir. Bugün çalışmaları sadece adaylarımızla yapmıyoruz. Biliyorsunuz 2015 seçimlerinde de gönüllülerden; süreçte bizi ifade edebilecek eski ilçe başkanlarımız, il başkanlarımız, bilgisi, birikimi olan arkadaşlarımızı sahadaki çalışmalara yönlendiriyorduk. Geçtiğimiz referandum döneminde de bu devam etti. Bu dönemde de biz aday adaylarıyla başladığımız geniş katılımlı bir çalışma programı uyguladık. Aday adaylarımızı bütün ilçelere yönlendirdik. Hepsi farklı ilçede, ilçe başkanlarımızla birlikte sahanın içerisine giriyorlar. Bugün sahaya inen ve sahada etkin çalışan tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Diğerleri halen liste bekliyorlar. Biz bütün adaylarımızla geçtiğimiz Salı gününden itibaren sahada çalışmalara başladık. Çarşamba günü Balıkesir merkezde çalışmamız oldu. Yaklaşık 15-20 mahallede çalışma yapıldı. Sütlüce’den tutun da çarşı merkezindeki esnaflar, Bahçelievler’den Soma Caddesi’ne kadar birçok alana partililerimizin de katılımıyla gruplar halinde belki o gün 150-200 partilimiz şehirde çalışma yaptı.”

 ERKEN SEÇİM İKTİDARIN ÇARESİZLİĞİNİ GÖSTERİYOR

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladığı Muharrem İnce’nin partiye çok şey katacağını ifade eden CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları kaydetti:“Muharrem İnce Balıkesir’de de ve Türkiye’de de büyük bir yankı yarattı. Bugün kucaklayıcı dili, bütünleştirici, toparlayıcı yaklaşımı ve halkçı söylemleri; yani halkın içinden gelen, daha böyle sade bir dille halkla bütünleşen çizgide siyaset yapıyor. Bu anlamda sahada muazzam bir etki yarattı. Gittiğimiz her yerde ciddi bir ilgi ve heyecan var. Bu da bizi mutlu ediyor. Muharrem İnce şu anda bizim potansiyel oyumuzun üstüne oy koyarak çıktı. Ki genel başkanımız son bu seçim maratonu startı ile beraber, seçim kararı alındığından beri çok doğru hamleler yaparak ilerledi. Süreç çok iyi planlanmış ve çok güzel gidiyor. Yapılan hamleler, ittifakın sağlanması, 15 milletvekilinin gitmesi, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak lanse edilmesi çok olumlu oldu. Bunların yanında şimdi çok iyi bir de seçim bildirgesi hazırlanıyor. Sanırım 24 Mayıs tarihinde seçim bildirgemiz sunulacak. Bugün zaten iktidar bizim hazırladığımız seçim bildirgelerini uyguluyor malumunuz. Şu anda ezberleri bozulmuş vaziyette, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Yani bu iktidarın çaresizliğini gösteriyor. Zaten erken seçim kararı da iktidarın çaresiz kalmasından kaynaklı bir seçim kararıdır. Yani iktidar kendini erken seçime çağırdı. Muhalefetin yapması gerekeni iktidar kendisi yaptı.”

 DİNİ SİYASETE ALET ETMEYİN

Siyasete dinin alet edilmemesi gerektiğini söyleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Ramazan ayı ile birlikte iftar programlarının yapılacağını da belirterek şunları ifade etti:

“En son denemde bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi iftarlar konusunu daralttı. İlk geldiklerinde hatırlayın kimin iftarı daha büyük yarışı oldu. 2-3 bin, 4-5 bin kişilik iftarlar oldu. İftar yetmedi sahurlar oldu. Bu konuda Ramazan’ın bulunduğu dini atmosferin siyasete malzeme yapılması kaygı noktasıdır. Biz parti olarak her Ramazan ayında geleneksel hale getirdiğimiz Yeryüzü Sofrası’nı bu sene de yapacağız.”

 CUMHURBAŞKANI İLK TURDA SEÇİLMEZ

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kazananın olmayacağına inandığını belirten CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda bitmez. Çünkü çok adaylı bir seçim olacak. İki adaylı seçim olsaydı ilk tur tabi ki belirleyici olacaktı. Ama bugün birçok adayın seçime girdiği bir dönemde oy oranının yüzde 50’nin üzerine çıkması çok mümkün değil. Karşı taraf ittifak çatısı her türlü teslimiyete kurulmuş bir Cumhur İttifakı. Kendi adayını bile çıkaramayan bir yapının zaten o ittifaka nasıl bir faydası var o da ayrı bir tartışma konusu. Bugün Millet İttifakı içerisinde birçok aday var. Birçok partinin desteklediği aday var. Tabi biz ilk gün ne söylediysek aslında sonuçta da aynısını yapmak üzerine çalışıyoruz.”

İNCE FARKLI BİR SİYASET İZLİYOR

CHP ‘nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin izlediği politika hakkında da açıklamalarda bulunan İl Başkanı Serkan Sarı şunları ifade etti:“Muharrem İnce açıklaması çok duygusal bir açıklama oldu. O gün yapılan konuşmalardan, söylemlerden gözlerimiz doldu. Muharrem İnce parti rozetini çıkarıp Türk Bayrağı rozetini takarak, bugün bunun gereği şeklinde de hareket etti. Sadece sembolik olarak bir rozet değişikliği şeklinde bir eylem değildi. Başlangıcı da izlediği yol da bütün siyasi liderleri ziyaret ederek farklı bir iklimi yaratmaya çalışıyor olması bugün ülkede kamplaşma, kutuplaşma, düşmanlaşma eğilimi var. Siyaset sorunun temel sebebi haline gelmiş vaziyette. Siyasiler ülkedeki kutuplaşmanın, çatışmanın temel sebebi haline gelmiş vaziyette. Şu anda ülkeyi yönetenler, ülkedeki kutuplaşmadan beslenenler. Bugün bu kutuplaşmanın bitmesi lazım. Bizim yeniden cumhuriyeti kurucu değerlerimize geri dönüp, ulus bilincini, bu mozaiği bir araya getirmemiz gerekiyor. Kürdü, Türk’ü, Lazı, Çerkesi, kadını, erkeği, genci yaşlısı her iklimi bir arada tutacağımız bir yol haritası çıkarmamız gerekiyordu. Muharrem İnce’de bu yolu aştı ve buradan yürüyor. Düşmanlık söylemlerini bitirerek, kucaklaşarak ilerliyor. Çok da güzel bir yolda ilerliyor. Bu anlamda bize, partimize, halkımıza çok büyük katkıları ve fayda sağlayacağı inancındayız. Ve bu anlamda görünen o ki; halkımızda da böyle bir kaygı var. Artık insanlar bu kinden de yoruldu. Yorucu bir şey. Birine kin, nefret duymak, ‘o düşman’, ‘bu vatan haini’ demek insanları da zorluyor. Muharrem İnce zaten Cuma günkü beyanatında da Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Hangi iklimden, hangi dilden konuşmak isterse bir araya gelelim dedi. Çözüm mü istiyorsun, tartışma mı istiyorsun söyle oradan devam edelim dedi. Ekonomi mi konuşalım, sorunları mı konuşalım yoksa tartışalım mı seviyeyi sen belirle şeklinde yürüyor. Muharrem İnce çok yalın ve sade bir dille temel sorunlara şu anda her gün farklı bir söylemle gidecek.”

SADECE BAŞKANLIK YETMİYORMECLİS ÇOĞUNLUĞUNU DA ALMALIYIZ

Şu anda ülkede saltanat devri yaşandığını ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları kaydetti:“Bugün en son beyanatı 3 B beyanatı oldu. Barışma, Büyüme ve Bölüşme. Bu anlamda temel ana başlığı bu zaten. Bizim iç barışı sağlamamız gerekiyor, bu ülkenin kalkınmaya yönelik yatırımlarını yapması gerekiyor. Şu anda saltanat dönemi yaşıyor belli bir zümre, ama bu halk değil. Yani belli bir zümre, iktidardakiler saltanatlarını ilan etmiş vaziyetteler ve saltanat rejimiyle bir şaşaa, bir şatafat yaşıyorlar. Ama halkın kalanı tam Osmanlı’nın yıkıldığı Lale Devri’ni yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Bugün biz bu yıkım, bozgun olmadan bu ülkenin yeniden kurucu değerlerine döndürerek, birlik beraberliği sağlamak, kalkınmaya yönelik yatırımların planlanmasını ön plana almamız gerekiyor. Bizim zaten güçler ayrılığına dayalı parlamenter sistemle yeniden dengeli bir siyasi rejim kurulması. Bunun için mecliste de çoğunluğu elde etme hedefimiz var. Sadece başkanlığı almak yetmiyor, meclis çoğunluğunu da almamız gerekiyor.”

ADAY LİSTELERİNDE BÖLGESEL DENGELER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Mecliste çoğunluğu elde etmek için milletvekili listelerinin de ona göre belirlenmesi gerektiğinin altını çizen CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları ifade etti:“Bunun için zaten milletvekili listelerine de çok özeniliyor. Çok yoğun bir şekilde mecliste de çoğulcu bir sonuca ulaşmak için çalışıyoruz. Balıkesir’e artı değer katabilecek aday adaylarımız içerisinde doğru bir dengeli bir dağılım var. Bölgesel dengelerin göz önünde bulundurulduğu; Güney Marmara, Körfez, merkez dengesi göz önünde bulundurularak, her bölgede siyasetçilerin ön plana çıktığı bir liste olgunlaşacak. Genel merkezimiz aday belirleme süreci için çalışmalarını sürdürüyor. Bu Pazartesi günü bizde Ankara’ya gideceğiz ve ilimizin görüşlerini bildireceğiz. Bu anlamda bölgedeki beklentilerimizi, şehrin beklentilerini hem içimizden hem de dışımızdan alıyoruz. Bugün basın kuruluşlarını geziyoruz, onun dışında ayakkabı boyacısına, çaycıya, çorbacıya giderek onların düşüncelerinin ne olduğunu da öğreniyoruz. Bugün ilçe örgütlerimizden de milletvekili listesinde kimleri görmek istersiniz diye görüş istiyoruz. Sonuçta çoğulcu bir görüşle demokratik bir yol izleme eğilimindeyiz. Bu anlamda oluşturduğumuz öngörüleri de genel merkezimizle paylaşacağız. Değişen tüzüğümüzde de zaten merkez yoklaması olursa il örgütlerinin görüşü alınarak karar verilecek der. Karar alma süreci gerçekten güç bir süreç. Kuralları daha netleşmiş bir ön seçim Balıkesir için bizim yönetsel anlamda elimizi rahatlatacak bir süreçti.”

SANDIKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

CHP Balıkesir İl Örgütü olarak seçime hazır olduklarına vurgu yapan İl Başkanı Serkan Sarı, tüm vatandaşları oy kullandıkları sandıklara sahip çıkmaya çağırdı. Sarı şunları söyledi:

“Şu anda sandık kurullarımız hazır ve onların eğitimlerini de tamamladık. Zaten partimiz maddi ve manevi gücünün yüzde 50’sini bu organizasyona harcıyor. Bu anlamda listelerimiz tamamlanmak üzere ve daha önce eğitim alanlara öncelik veriyoruz. Daha önce sandıklarda görev alan tecrübeli arkadaşlarımıza ön plana alıyoruz. Sandıklarda herhangi bir zayiat yaşatmışsa bunların hepsinin analizi yapıldı. Yani sorunlu sandıklarımız tespit edildi. Sistemimiz daha önceden sandık görevine gelmeyen kişiye bir daha görev yazmıyor. Seçim Kurulu’nda tutanaklara ıslak imza atmayan görevliler zaten bu gün sandıklara biz girsek de sistem kabul etmiyor. Yani onlar kara listeye alınıyorlar. Artık onlara görev verilmiyor. Görevine gitmeyen, gidip de yarım bırakanların hepsi tespit edildi. Bunlara görev verilmeyecek. Bunun yanında tüm üyelerimizle birlikte vatandaşlarımızın da gönüllü olarak görev alabilecekleri bir platformumuz var ve buna da başvuru alıyoruz. Partimiz adına görev yapsın veya yapmasın bütün vatandaşlarımızı sandığın başına davet ediyoruz. O gün Pazar günü etkinliği oy kullandığı okulun bahçesi olsun. Artık bugün halkımız iktidarını kendi alacak. Milletin temsilcilerine millet karar verecek ve sandıklarda oyu sayan değil oyu veren sonucu belirleyecek.” 

KENDİLERİNİ GÜÇLÜ SANIYORLAR AMA İÇLERİ DARMADAĞIN

16 yıldır ülkeyi yöneten Ak Parti iktidarının tükenmişlik sendromu yaşadığını iddia eden CHPP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:“Yeni bir enerji, yeni bir heyecan, yeni bir umudun bu ülkede yeşermesi gerekiyor. 16 yıllık iktidar artık kendisi de kabul ediyor; metal yorgunluk şu bu diyerek kendileri de kabul ediyorlar. Aslında artık yönetememenin vermiş olduğu anlayış içerisindeler. Çünkü toplumdan koptular ve halkla bir alakaları yok. Tabanlarıyla da hiçbir ilişkileri yok. Burada sadece kendi geleceklerini tasarlamaya çalışan bir yapı var. Bu tam anlamıyla bitmiş, tükenmişlik sendromu. Gücün vermiş olduğu ego, tükenmişlik sendromuyla da karışınca tanımlanamayan kaotik bir yapı ortaya çıkıyor. Çok güçlüyüz sanıyorlar ama içerisi darmadağın.”


Etiketler: CHP

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.