SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

SARI:BATIRILMIŞ BİR BELEDİYE DEVRALMAK İSTEMİYORUZ

SARI:BATIRILMIŞ BİR BELEDİYE DEVRALMAK İSTEMİYORUZ
CHP İl Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin büyük meblağlı borç yükü altına girerek Balıkesir’in geleceğini borçlandırdığını belirterek, “2019’da Büyükşehir’i CHP alacak, batırılmış bir Belediye devr almak istemiyoruz” diye konuştu. Sarı, BASKİ’nin de aşırı borç yüküyle karşı karşıya olduğunu ve yatırım yapamaz hale getirildiğini ileri sürdü.12.02.2018 10:52

CHP İl Başkanı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Serkan Sarı, AK Partili Büyükşehir Belediyesi yönetiminin borçlanmalarla çarkı çevirebildiğine dikkat çekti, “bir yıl sonra Büyükşehir’de biz iş başına geleceğiz, batırılmış bir Belediye devralmak istemiyoruz” dedi.

Borçlanmayla ilgili konunun Meclis gündemine geldiğinde CHP Grubu adına bir defaya mahsus destek vereceklerini ancak bundan sonraki borçlanmalara müsaade etmeyeceklerini söyleyen Sarı, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz ayki Meclis toplantısında 200 milyon TL’lik bir borçlanma yetkisi ile karşımıza geldiler. Bunun sebebi olarak da işçi paraları ödenemiyor, yatırımlar duruyor, çark dönmüyor, diyerek krediye ihtiyaçları olduğunu söylediler. Biz de parti olarak yönetimin kötüye sürüklenmesini istemiyoruz. Burada siyaseten bir kazanç elde etmek adına vatandaşımızı, emekçimizi, işçimizi mağdur etmek bizim siyasi misyonumuza uygun değil. Bu anlamda borçlanma yetkisine son bir defaya mahsus olmak üzere destek veriyoruz dedik. Meclis’te söz alarak bundan sonra borçlanmaya müsaade etmeyeceğimizi söyledim. Sebep olarak da borçlar bizler tarafından ödenecek, siz ödeyebileceğiniz kadar borçlanma yapın, önümüzdeki dönemde, 1 sene sonra bu borçları ödemek zorunda kalacak olan bir siyasi partinin başkanı olarak buna bir daha müsaade etmeyeceğimi açık olarak dile getirdim. Bir sonraki dönemde Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz geliyoruz, belediyeyi borçsuz devretmeye hazırlanın, batırılmış bir belediyeyi devretmek size yakışmaz dedim.”

BASKİ BORÇLARI ÖDENMEYECEK DURUMDA

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, BASKİ’nin aşırı borçlandırıldığını, yatırımların durma noktasına geldiğini de ileri sürdü. BASKİ’de yatırımların durma noktasına geldiğini, personel maaşlarının ödenemediğini söyleyen Sarı,  “BASKİ’yi o kadar çok borçlandırmışlar ki şu anda dönmesi çok mümkün değil. Yatırımlar da durma noktasında. BASKİ’de Tarife Komisyonu’nda görevliyim. Komisyon toplantısında gelen evrakları görünce tepki gösterdim. Siz bürokrat olarak bir yıl sonra bizimle çalışacaksınız bu hal ne böyle dedim; ben bunları kabul etmiyorum, bir kurum bu kadar batırılır mı diye sordum. Bir kurumun geliri var, gideri var. 1 sene hiç bir şey yapmasanız bile borçlarınızı kapatırsınız. Yani 1 sene personel maaşlarını ödemezseniz, yatırım yapmazsanız borçlar ancak kapanır. Borçlar şu anda ödenemeyecek durumda.

KİMSENİN İŞSİZ KALMASINI İSTEMEYİZ

Bu kadar borç yükünün yanı sıra yine paranın olmamasından dolayı çalışanların çıkarılacağını duyuyoruz. Tabi kimse işsiz kalmasın. Bu önemli bir ayrıntı. Çünkü Balıkesir’de ekmek mücadelesinde olan çok emekçi kardeşimiz var. Ama bunları da mağdur eden yönetimin iradesi çok yanlış. Saltanat şeklinde yapılmış bir yönetimin sonucunda geldiğimiz durum ortada. Kimse bana burada yatırım yapıyoruz demesin. Herkes kendi su faturasını açsın baksın. 4 sene önce ne ödüyorduk, şimdi ne ödüyoruz bunu karşılaştırsın. Çok şey söylemeye gerek yok. Yaratılmış bütçe belki 10 katı. Şu anda bir önceki döneme göre 10 katı bütçe sağlanmış vaziyette. Sadece faturalardan doğan kaynaktan bahsediyorum. Bugün 10 katı hizmet var mı? Yok. Kırsalda da yapılan bir şey yok. Bize sürekli olarak telefonlar geliyor; yok kanalizasyon arızalı, suyumuz akmıyor diye şikayet ediyorlar” dedi.

SUDA İNDİRİM YAPANLAR ALKIŞ BEKLEMESİN

Su bedelinde indirimin tamamen siyasi şov olduğunu, indirimden önceki su bedellerinin de yine yanı siyasi yönetim tarafından belirlendiğini kaydeden CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları söyledi:

“Şimdi su faturalarında indirim yaptık diye billboardlarda yazıp duruyorlar.Hemen her Meclis’te kavga ettik. Su faturalarını TEFE, TÜFE’ye göre artırıyorsun, yıl sonu geliyorsun fiyat güncellemesi yüzde 10 bir daha zam. Su faturası her ay TEFE, TÜFE oranında artıyor ve yıl sonunda da zam ekleniyor. Bununla ilgili davalar açtık, mücadeleler ediyoruz, bunlar geldiler bu su faturaları çok pahalı indirelim dediler. Allah Allah kim pahalı yapmış bunu? Bu fiyatları bu duruma getirenler gayri ahlaki tutum içindeymiş. Şimdi indirimi yapanlar alkış beklemesin. Bu vatandaşa bu zulmü yapanlar özür dilesin.”

MASALLARA KARNIMIZ TOK

Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılını asfalt yılı ilan etmesinin de siyasi şov olduğunu ileri süren Sarı, bunun da aldatmaca olduğunu belirtti. Sarı şöyle konuştu:

“Masal dinlemeyi severiz. Ama yaşımız büyüdü artık. Bu masallara da herkesin karnı tok. Bunu anlatabilecekleri bir toplum kalmadı, herkesin gözü açıldı. Bugün vaatlerle ‘yapıyoruz, ediyoruz, bütün köy yollarını asfalt yapıyoruz, kimse aç kalmayacak’ söylemleri var. Ama bakıyorsun bugün gidip gezelim bize emsal birkaç köy yolu gösterip kendilerince bütün Balıkesir’e havaalanı gibi yol yaptık diyebiliyorlar. Yaptın, o zaman sayalım. Bugün 900’e yakın kırsal, 270 civarında da merkez mahallemiz var. Öyle bir anlatıyorlar ki şu kadar kilometre asfalt yapacağız diyorlar. Ben o köylerin içerisinden geçen 1 kilometrelik hattı topluyorum 900 kilometre yapıyor. Bu da sadece köyün içine 1 kilometre asfalt attığında ortaya çıkıyor. Şimdi de bu yıl 1000 kilometre yol yapacağız diyorlar. Ama Balıkesir büyük bir il, özen gerektiren bir il. Bugün Dursunbey’in bir dağ köyüne arabanızla gidebiliyor musunuz? Bunları söyleyen yöneticiler bugün gelmiş yöneticiler değil, 4 yıldan beri bu şehri, 2002’den beri de ülkeyi yönetiyorlar. 2002’den beri ülkeyi yönetiyorsunuz ve bu ülkede hala su, yol ile ilgili sorun yaşanıyor.”

KORKTUKLARI BAŞLARINA GELECEK

AK Parti’nin Balıkesir’de yerel seçimler konusunda CHP korkusu yaşadığını, bu korkunun her yerde hissedildiğini kaydeden Sarı, “Şu ana kadar AKP’nin yaptıklarını haklı bulmadım ama bu kaygılarını haklı buluyorum. CHP’den çekinmelerini ve korkmalarında da mevcut yönetimlerin haklı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta korktukları başlarına gelecek. Biz bunu sağlamak için bu görevlere talip olduk. Yakın zaman içerisinde de tüm kamuoyu tarafından kabul gören bir değişim dönüşüm zaten şu anda. Onların da bu süreci fark etmiş olmaları kendi adlarına sevindiricidir en azından. Sonu görmeleri önemli.”


Etiketler: CHP

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.