SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

MİLLETİ KANDIRDILAR

MİLLETİ KANDIRDILAR
Saadet Partisi ve İYİ Parti, dün art arda Millet İttifakı’nın noktalandığını açıkladı. “İktidar alternatifi olarak yola çıktık” diyen İYİ Parti, yeni dönemde AK Parti’ye yeşil ışık yaktı.(Balıkesir Ekspres)05.07.2018 09:59

CHP “DEVAM ETMELİ” DEDİ
24 Haziran seçimleri öncesi, Millet İttifakı adı altında toplanan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi; Cumhur İttifakı’na karşı yaşadıkları yenilginin ardından, farklı yönlere savruldu. Aynı süreçte CHP’de yaşanan Kemal Kılıçdaroğlu-Muharrem İnce rekabeti, muhalefet bloğunu deyim yerindeyse kırk parçaya böldü. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “İttifak bir şekilde devam etmeli” dedi.

MİLLET İTTİFAKI PATLADI
Ancak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Millet İttifakı’nın sona erdiğini açıkladı. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise, “AK Parti ile yasa çıkarılması konusunda işbirliği yapabiliriz” diyerek AK Parti’ye üstü kapalı “MHP’yi bırakın bizi yanınıza alın” mesajı verdi. Yani siyaset arenası yerel seçimler öncesi fena halde kızıştı.

Ok ve Akın’a soğuk duş!
İttifakın dağılması, en fazla adı Büyükşehir Belediye Başkan çatı adaylığı için geçen İYİ Partili İsmail Ok’la CHP’li Ahmet Akın’ı üzdü

BÜYÜKŞEHİR YARIŞI ZORA GİRDİ
Millet İttifakı’nın dün itibariyle son bulması, yerel seçimler öncesi Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında dengeleri alt-üst etti. CHP Milletvekili Ahmet Akın’ın da, İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok’un da planı Millet İttifakı’nın çatı adayı olup AK Parti’nin karşısına tek adayla çıkmaktı. Zaten 24 Haziran seçimleri, muhalefetin tek şansının bu olduğunu ortaya koydu. Eğer İYİ Parti ve CHP farklı adaylarla yarışa girerse muhalefet birbirini kıracağı için sonuç AK Parti’ye yarayacak.

--------

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un da “İktidar, MHP ile olumsuzluk yaşarsa elimizi taşın altına koyarız” diyerek AK Parti’yle işbirliği yapmaya hazır olduklarının mesajını vermesi şaşkınlık yaratırken ikinci bomba açıklama İYİ Parti ve SP’nin yetkili ağızlarından geldi. Yerel seçimlerin erkene alınıp alınmamasının tartışıldığı bugünlerde İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray’ın ve ardından SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Millet İttifakı bitti açıklaması, Balıkesir yerelinde de yerel seçimlerle ilgili ortaya atılan senaryoları hükümsüz hale getirdi. 

AKIN’A GÖRE İTTİFAK DEVAM EDECEKTİ!

İYİ Parti’nin seçimlere girmesi adına CHP’den transfer edilen 15 vekil arasında yer alan ve adı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçen CHP Milletvekili Ahmet Akın, 24 Haziran sonrasında da Millet İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam edeceğini her platformda dile getirmesine karşın ittifakla ilgili beklentileri suya düştü. İttifak içerisindeki hiçbir partinin ittifak ilgili kararlarını açıklamamasına karşın Millet İttifakı’nın devam edeceğini savunan Akın, hatta mazbata töreninde İl Seçim Kurulu Başkanı Ünal İzgi’yle yaptığı konuşmada yerel seçimleri kastederek “7 ay sonrada buraya mazbata almaya geleceğiz” ifadesini kullanmış, basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise “Millet İttifakı millet için kurulmuştu, hep birlikte el ele vereceğiz bu millete daha iyi hizmet etmek için çalışacağız” ifadelerini kullanmıştı. 

İSMAİL OK İTTİFAKIN BİTECEĞİNİN MESAJINI VERMİŞTİ

Millet İttifakı’nın döneminde yerel seçimlerde İYİ Parti’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen Milletvekili İsmail Ok ise ittifakta yer alan CHP, SP ve DP’nin desteğinin kendisine yönelmesini beklerken seçimlerden sonra ittifakla ilgili yaptığı açıklamayla ittifakın biteceğinin mesajını vermişti. İYİ Parti İl, Altıeylül ve Karesi ilçe yönetimleriyle kahvaltıda buluşan İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok, Millet İttifakı’nın yerel seçimlerde devam edip etmeyeceğiyle ilgili açıklamaya “ Millet İttifakı’nın devam edip etmeyeceğini, partimizin yetkili kurullarıyla, genel merkezimizle bir hafta içinde Genel İdare Kurulumuz,  il başkanlıklarımız ve milletvekillerimiz toplanarak değerlendireceklerdir. Milletin yararına olduğuna inandığımız her türlü oluşumun içerisinde olacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Balıkesir’imizin aleyhine olduğunu inandığımız her türlü oluşuma da karşı çıkacağız. Çünkü biz Türk milletinin beklentilerine göre siyaset yapıyoruz” dedi. 

ÇIRAY: “BU İTTİFAKA GEREK KALMADI”

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, 24 Haziran sonrası ilk kez toplanan ve seçim sonuçlarını değerlendiren İYİ Parti Başkanlık Divanı Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. ''Millet İttifakı''nın seçim hilelerini aşmak için kurulduğunu belirten Çıray, ''Seçimlerin tamamlanması ile birlikte bu ittifaka gerek kalmamıştır" dedi.

KARAMOLLAOĞLU: "İttifak ömrünü tamamladı"

Genel seçimlerin ardından Millet İttifakı yapan partilerin liderlerinin ne zaman bir araya geleceğiyle ilgili bir soruya Karamollaoğlu, "İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı." cevabını verdi.


Etiketler: Balıkesir Ekspres

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.