SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

İNCE'DEN HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİLER

İNCE'DEN HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİLER
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce partisinin Balıkesir İl kongresinde ülke ğündemindeki olayları değerlendirdi. Hükümet'i her konuda sert dille eleştiren İnce "2019 için çok çalışmak zorundayız" dedi.08.01.2018 10:07

Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise yaptığı konuşmada CHP’nin iktidarının tek koşulunun birlik ve beraberlik olduğunu söyledi. İnce şunları kaydetti:

“Üç buçuk tarafı denizlerle, dört tarafı sorunlarla kaplı Türkiye’nin bu zor günlerinde, umut ediyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin 36’ıncı olağan Balıkesir Kongresi Türkiye’ye bir çıkış noktası olacaktır.  Türkiye’de Anayasası, Anayasa Mahkemesi tarafından katledilen bir ortam var. Hukuk artık emirle işliyor. Kanun hükmünde kararnameler günlük yaşantımızı düzenliyor. Türkiye’de tek bir adam her şeyi belirliyor artık. Eğer partisinin herhangi bir il kongresinde iki aday varsa, hemen o kongreyi iptal ediyor.

 

2019’A GİDERKEN ÇOK ÇALIŞKAN OLMALIYIZ

2019 seçimleri öncesinde kongrelerimizi yapıyoruz. 2019’a giderken, çok çalışkan olmalıyız, çok katı olmalıyız, çok sert olmalıyız. Bu ülkenin kurucusuna, partimizin, cumhuriyetimizin kurucusuna iki ayyaş denilirse, partinin genel başkanına mankafa denilirse, sessiz kalmak yerine, o sarayı onun başına yıkmalıyız. Gök kubbeyi onun ayaklarına indirmeliyiz. Onu anasından doğduğuna pişman etmeliyiz. Böyle bir Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’ye kurtuluşu tekrar sunacağını düşünüyorum.

EN FAZLA ZARARI BALIKESİR GÖRECEK

Neden televizyonlara çıkamadığını Fransız televizyonunda görmüşsünüzdür. Danışmanı oradan kağıtları gösteriyor, Fransız televizyonu bunu yayınlıyor. Türkiye’de olsaydı, bunu yayınlayacak televizyon kanalı var mıydı? Sorular önceden verilirdi. Fransa’ya gitti et almak zorunda kaldık. Tunus’a gitti zeytinyağı almak zorunda kaldık. Tunus’taki zeytin ağacı sayısı, Türkiye’dekinin tam yarısıdır. Türkiye’de 2 kat fazla zeytin ağacı olmasına rağmen, Tunus’tan zeytinyağı almak zorunda kaldık. Kriz çıktı gece yarısı ikide Tunus’u terk etmek zorunda kaldı. Adamlar, ‘bizim Rabia işaretimiz yok kardeşim’ dediler, postayı koydular, gece ikide Tunus’u terk etmek zorunda kaldı. Amerika ile kavga yaptı, ‘Ey Amerika’ dedi. Sonra ne oldu? Türk Hava Yolları (THY) 11 milyar dolarlık Boeing almak zorunda kaldı. ‘Ey Almanya, ey Merkel’ dedi, Sonra gitti yenilenebilir enerji ihalesini Almanlara verdi. ‘Ey Hollanda’ dedi, Hollanda ile kavga etti, petrol ofisini Hollanda’ya vermek zorunda kaldı. ‘Ey Rusya’ dedi, nükleer enerji ihalesini Ruslara verdik. S-400 almak zorunda kaldık. Sırbistan’a gidiyorsun et satıyorlar, Fransa’ya gidiyorsun et satıyorlar. Sen etleri bitirdin, kombinaları bitirdin, Et Balık Kurumu’nu bitirdin. Bu konuda, zeytincilik konusunda yaptıkları bu kötülükler, en fazla hangi ile dokunmuştur derseniz, en fazla zararı Balıkesir görmüştür. Hükümetin uygulamalarından en fazla zararı önümüzdeki dönem Balıkesir görecektir.

 

2002’DE TÜRKİYE’NİN 3 Y SORUNU VARDI

3 Kasım 2002’de Türkiye’nin terör sorunu yoktu. Terör örgütü elebaşı hapisteydi, terör bitmişti. Türkiye’nin 3 Y sorunu vardı. Yasaklar, yoksulluk, yolsuzluk. AKP iş başına geldiğinde bu üç Y’yi bitireceğiz dedi. Bu Y’ler katmerli şekilde yerinde duruyor mu? Hatta bunlar Y uzmanı. Anadolu toprakları, 1071’den bu yana böyle yüzsüz görmedi. Yağmacılık, yaygaracılık, yiyicilik, yobazlık, yalancılık, yalakalık, yapışkanlık, yıkımcılık, yağcılık, yılışıklık, yapaylık, yırtıklık, yüzdecilik, yap-satçılık, yavanlık, yüreksizlik, bunların işi değimli. Bunlar Y uzmanı Y.

 

BUNLARI KANDIRAN KANDIRANA

Bunları kandıran kandırana, önüne gelen kandırıyor. Rahmetli Kamer Genç kürsüye çıktı, Fetöş dedi. Hemen tepki gösterip, ‘Sen muhterem hoca efendiye nasıl Fetöş dersin’ diyerek üstüne yürüdüler. Hoca efendi dediler terörist çıktı. Rıza Sarraf’a hayırsever dediler, itirafçı çıktı. Hizmet eri dediler terörist çıktı, barış elçisi dediler bombacı çıktı. Esad’ı, Esed yaptılar, dünyaya meydan okuyormuş gibi yapıp, Yunanistan’a gitti. Yunanistan’ın başbakanı gözünün içine baka baka, ’43 yıldır Kıbrıs’ta işgal var’ dedi. Dün adalara gitti şov yaptı. Türkiye neyle uğraşıyor? Utanmadan, sıkılmadan, Üniversitede hocalık yapan, Dr. unvanı bulunan insanlar, Nuh’un cep telefonu ile oğlunu aradığını konuşuyor. Kafayı kırmış bunlar.

 

KENDİ ADALARIMIZA SAHİP ÇIKILMIYOR

Ukrayna’dan buğday alan bir Türkiye var. İngiltere’den arpa, Arjantin’den soya, Brezilya’dan mısır, Kanada’dan bezelye alan bir Türkiye var. Dışarıdan mercimek, saman alan ülke durumundayız. İnek Uruguay’dan, saman Yunanistan’dan. Ayran yerli ve milli içki öylemi. Yahu inek yabancı, saman yabancı ayran nasıl yerli oluyor? Yunan Savunma Bakanı Ana muhalefet partisinin genel başkanına meydan okuyor, ‘sıkıysa adaları gel sen al diyor’, Birleşik Arap Emirlikleri Dış işleri Bakanı Medine Kahramanı Fahrettin Paşa’ya hırız diyebiliyor. Ekvator diye adını bile bilmediğimiz bir devlet Türkiye’ye nota verebiliyor. Fakat Türkiye’nin üniversitelerinde, Nuh’un Nükleer enerji kullanan gemisini, oğluyla cep telefonu ile konuştu diyecek kadar cahil, zırva, bilim adamı sıfatı taşıyanlar var. Kışlalarda askerlerimize at eti yediriliyor, yurtlarda çocuklarımız zehirleniyor. Mehmet Ağar kefil oluyor, İstanbul emniyet müdürü tahliye oluyor. Kefile bak, tahliyeye bak, mahkemeye bak, yargıya bak. Türkiye’de Çevre Bakanlığı tarhana yapmış, paketlemiş. Adına ak tarhana demiş. Üzerinde 500 gram yazıyor, tartıyorsun 255 gram geliyor. Ulan tarhanadan bile çaldınız. Tarhanadan çalmak kimsenin aklına gelmez. Mesela adaları seviyor, Sudan’dan ada alıyoruz, ama ne yazık ki bizim kendi adalarımıza sahip çıkamıyoruz.

 

BUNLAR FETÖ İLE RUH İKİZİ
Birileri de çıkıp dedik ki; Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ ile alakası yok dedi. Yeni kurulan bir partinin genel başkanı öyle dedi. Ben de Balıkesir’den sesleniyorum; Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ ile alakası yoktur ama Erdoğan’ın FETÖ’ye hizmetleri çoktur. Bir kere menfaat birliktelikleri vardır. Koalisyon ortaklıkları, yol arkadaşlıkları, referandum yoldaşlıkları vardır. Mesela ne istediyse vermiştir. Mesela para basmıştır, arsa vermiştir, 17 üniversite kurdurmuştur, yasa değiştirmiştir, anayasa değiştirmiştir. FETÖ’nün isteği üzerine gizli tanık yasası çıkarmıştır, TİB, TÜBİTAK, Haberal yasasını çıkarmıştır. FETÖ ile AKP aynı bedende iki ruh gibidir. Aynı beden içinde büyümüşlerdir. Birbirini tamamlayandır bunlar. Şimdi bazı utanmazlar, bazı reziller, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile terör örgütlerini, PKK’yı, FETÖ’yü yan yana getirmeye çalışıyorlar. Bu köpek havlamasıdır başka bir şey değildir. İt ürümesidir.  Bu haddini bilmemektir, bu terbiyesizliktir, bu rezilliktir. Bu yüzsüzlere anladıkları dilden cevap vereceğiz.

 

ATATÜRKÇÜLÜĞÜ BİZE ÖĞRETMEYE KALKIYORLAR

Cumhuriyet 90 yıllık reklam arası oldu, kurucuları iki ayyaş oldu, Nutuk Ergenekon davasında suç delili oldu, Lozan hezimet oldu, keşke Yunan galip gelseydi diyenler kaçak sarayda baş tacı edildi, misafir oldu. Okullardan, stadyumlardan Atatürk’ün adını çıkardılar, kökü bereketsiz dediler. Müfredattan çıkardılar, Atatürk’süz Çanakkale Savaşı andılar, bayramlarda hastalanıp kaçtılar, annesine küfrettiler. Şimdi baktım sonunda bir değişiklik oldu. Bunlar bir ara AB’ci, ABD’ci oldu, bir ara Şangay 5’lisi dediler, bir ara Esat’çı, bir arada fesatçı oldular. 2010 referandumunda milliyetçi oldular. Sonra değişti Kürtçü oldular, sonra muhafazakar oldular. Sağcı, solcu, futbolcu oldular. Dedim ki bunlar her şey olur bir Atatürkçü olamaz bir de adam olamazlar dedim, şimdi Atatürkçü de oldular: Geriye bir tanesi kaldı. Sonunda Atatürkçü oldular. Hatta öyle bir noktaya getirdiler ki; ‘siz de Atatürkçü müsünüz be’ diyecek noktaya kadar geldiler.

YOLUMUZ ATATÜRK’ÜN YOLU

İnsanlık tarihi mücadelelerle doludur. İnsanlık tarihi son 5 bin yılda 15 bin savaş görmüştür. Bu özgürlük, demokrasi mücadelesi kolay değildir, bedel ödersiniz, kiminde yaşamınız, kiminde bir organınız gider, kiminde itibarınız, sağlığınız gider. Bu bedeli ödeyeceğiz. Şundan emin olun; son çıkan KHK nedir biliyor musunuz? 2019’da seçimi kaybederse, seçimde hile yapıldı ben gitmiyorum derse şaşırmayın. Sonra da biz onu çek git diye protesto edersek, hükümeti devirmeye, darbe yapmaya teşebbüsten karşımıza birilerini çıkartacak. Hesap, kitap bu. Yani bütün derdi oradan seçimle de olsa gitmemek üzerine kurulu. Bunun çözümü ne? Bunun bir tane çözümü var. Bunun çözümü Cumhuriyet Halk Partisi. Çok iyi örgütleneceğiz, çok çalışacağız. Son referandumda sandıklarda oy çaldırmadık. Bundan çok eminim. Sandıklarda oy çaldırmadık ama bu sefer de YSK’yı çaldılar. Şimdi ne yapacağız? Bir kere bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Yani Pir Sultan’ın dediği gibi ‘Kadılar, Müftüler fetva yazarsa, işte kement, işte boynum asarsa, işte hançer işte kellem keserse, dönen dönsün biz dönmezek yolumuzdan’ diyeceğiz. Bizim yolumuz doğru bir yoldur, çağdaş bir yoldur, cumhuriyet yoludur, Atatürk’ün yoludur.”


Etiketler: CHP

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.