Bugün: 20.07.2018

İl Başkanları Süreci Değerlendirdi

İl Başkanları Süreci Değerlendirdi
CHP İl Başkanı Ender Biçki ve MHP İl Başkanı Suat Par, istifa süreciyle başlayan ve Zekai Kafaoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle sonuçlanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 10.11.2017 11:12

CHP İl Başkanı Ender Biçki ve MHP İl Başkanı Suat Par, istifa süreciyle başlayan ve Zekai Kafaoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle sonuçlanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. CHP İl Başkanı Biçki, ortaya çıkan tabloyu ‘yerel darbe’ olarak nitelerken, MHP İl Başkanı Par ise “Balıkesir halkının iradesine saygı gösterdik” diyerek AK Parti adayını neden desteklerini açıkladı. 

 

CHP İl Başkanı Ender Biçki ve MHP İl Başkanı Suat Par, Edip Uğur’un istifasından sonra Zekai Kafaoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle sonuçlanan süreci değerlendirdi.  Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki oylamaya katılmamalarının sebebini ‘yerel darbeye’ destek vermemek olarak niteleyen Biçki, yeni dönemde hiçbir şeyin değişmeyeceğini kaydetti. Balıkesir’in 2014 yılında verdiği karara tercih duydukları için AK Parti’nin adayına destek verdiklerini belirten MHP İl Başkanı Suat Par ise yeni dönemde kamunun menfaatine olan hizmetlerin yanında olacaklarını, kişisel hiçbir çalışmaya destek vermeyeceklerini vurguladı.

 

BİÇKİ: “YEREL DARBE”

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grubu adına konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın ortaya koyduğu gerekçeleri hatırlatan CHP İl Başkanı Ender Biçki, “Balıkesir’in yeni büyükşehir belediye başkanının seçildiği mecliste, Bandırma Belediye Başkanımız Dursun Mirza’nın da ifade ettiği gibi, bu olayı ‘yerel darbe’ olarak nitelendiriyorum. Sadece Balıkesir değil; İstanbul’da, Ankara’da, Bursa’da, Niğde de yapılan bu uygulamaları ‘yerel darbe’ olarak görüyorum. Bir belediye başkanı istifa edebilir, görevi bırakabilir, hangi şartlarda belediye başkanının istifa edeceği, istifa ettiğinde nasıl olacağı yasalarda bellidir ya da bir belediye başkanının görevden alınma yolları da belli. Gerek Belediyeler Kanunu’nda gerekse Anayasa’nın 127. Maddesi’nde; bir belediye başkanının hangi koşullarda istifa ettirileceği,  istifa ettirilme yok da görevden alınacağı bellidir. Bir belediye başkanı; suçu varsa, yolsuzluk yapmışsa ya da bir FETÖ’cü ise; İçişleri Bakanlığı müfettişini gönderir, soruşturmayı yapar ve bu soruşturma neticesinde de belediye başkanı açığa alınır, soruşturma sonunda da suçu varsa da görevinden alınır, yargıya çıkarılır. Var olan suç, müfettiş raporuna göre belirlenen suçtan dolayı da belediye başkanı yargı da bunun bedelini öder. Ama böyle bir koşul yokken Cumhurbaşkanı; zorla, baskıyla, şantajla, tehditle evine kadar ailesine kadar yapılan baskılarla istifaya zorlanıyorsa, belediye başkanının kendi iradesi dışında zorla bir belediye başkanı istifa ettirilmeye çalışılıyorsa, bunun adı ‘yerel darbe’dir. Bunu hiç kimse bize; bu demokratik bir tutum, parti içi meselemizi kimse bize anlatmasın demesin. Bunu yapan da tek irade Cumhurbaşkanı istifa edeceksin dedi. O zaman şunu sormaz mı millet. Bu millet, Balıkesir halkı beğenirsiniz beğenmezsiniz Edip Uğur’u zaman zaman yaptığı çalışmalardan dolayı biz de çok eleştirdik. O ayrı bir şey, o çalışmalarının eksikliğinin bedeliydi. Bir belediye başkanı ne olursa olsun, seçimde ödemeli bu bedeli” dedi.

 

BİÇKİ: “MİLLETİN SEÇTİĞİNİ MİLLET DEĞİŞTİRMELİ

Seçilmiş bir belediye başkanının seçimle gitmesi gerektiğini dile getiren CHP İl Başkanı Ender Biçki, “ İstanbul’daki, Ankara’daki, Düzce’deki, Niğde’deki, Bursa’daki, Balıkesir’deki belediye başkanları eğer hakikaten başarısız ise, başarısız olduğunu düşünüyorsanız, onlarla 2019 seçimlerini götüremeyeceğinizi düşünerek bu yasa dışı yollarla belediye başkanlarını istifa ettiriyorsanız, genel bakanımızın ifade ettiği gibi, buyurun o zaman bu beş ilde belediye seçimini yapalım ve burada eğer bir değişiklik gerekiyorsa buna millet karar versin. Hatta bununla ilgili genel başkanımız hodri meydan, o zaman yerel seçimleri öne alalım dedi. Bunun yolu budur. Belediye başkanlarının değişmesi gerekiyorsa bunu seçen millet değiştirmeli. Siz bu güne kadar hep milli irade diyeceksiniz, milli irade en üsttedir diyeceksiniz, biz milli iradeye saygı duymayanlara saygı duymayız diyeceksiniz ama siz bugün Balıkesir halkının seçtiği belediye başkanını zorla istifa ettireceksiniz. Bunun; demokraside, hukuka, ahlakta, Müslümanlıkta yeri yoktur, bu Müslümanlığa sığmaz. Bir din kardeşine baskı tehdit ne demek?  Hani diyorlar ya belediye başkanlarına; baskı, tehdit yok diye, istifa etmezseniz gereğini yaparız diyen Cumhurbaşkanı değil mi? Gereği yapılır derken siz neyi kastettiniz? Biz parti olarak buna böyle bakıyoruz. Bu şekilde bir olayı doğru bulmuyoruz. Bu yöntem yasal bir yöntem değil. Türkiye’de bu güne kadar bu şekilde belediye başkanlarının; zorla, baskıyla, tehdit ettirilerek istifa ettirilmesi ilk defa yaşanmıştır ama buradan bir kez daha söyleyeyim. Bunun tek sebebi de 16 Nisan’da Anayasa değişikliğinin kabul edilmesidir. Evet diyen arkadaşların da bunda sorumluluğu var, Edip Uğur’un da bunda sorumluluğu var. Bir de 2019’da, seçimle birlikte Anayasa değişikliği yürürlüğe girdiğinde, olabilecekleri düşünmek istemiyorum. Bu sebeple de bir partizan gözüyle değil, bir partili gözüyle değil; hukuk, demokrasi, ahlak ölçülerinde bakmak gerekiyor. Biz hukuka, ahlaka sahip çıkarsak her şey doğru gider” dedi.

 

BİÇKİ: “ZEKAİ KAFAOĞLU GELİNCE HER ŞEY ÇÖZÜLECEK Mİ?”

Edip Uğur’un yerine seçilen Zekai Kafaoğlu’nun önümüzdeki 1,5 yıl içerisinde başarılı olamayacağını dile getiren CHP İl Başkanı Ender Biçki, “ Hiç çözülmez. Ben basın toplantısında buna da değindim. Sanki Edip Uğur gidince yerine Zekai Kafaoğlu gelince, her şey çözülecek mi? Çünkü zihniyet aynı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başına geçen Sincan Belediye Başkanı, bütün bürokratların istifasın istemiş. Büyük ihtimalle burada da aynısı olacak ve o da şimdi buraya kendi yandaşlarını yerleştirecek. Hiçbir şey değişmeyecek” dedi.

 

 

BİÇKİ: “KAFAOĞLU TALİMATLA ATANMIŞTIR”

Zekai Kafaoğlu’nun talimatla atandığını ve başarılı olmasının mümkün olmadığını vurgulayan CHP İl Başkanı Ender Biçki, “Genel seçimlere yansımasının ne olacağını bilemem, şimdiden kestirmem mümkün değil. Onu da halk bilecek. Halk ne  yapıldığını, ne yapılmak istendiğini  çok iyi  biliyor. Bu  istifaların; demokratik olmadığını, ahlaki olmadığını biliyor ve inanıyorum 2019 seçimlerinde  bunun cevabını verecektir. Çünkü, artık Balıkesir’de, AK Parti’li bir belediye başkanı bu Zekai Kafaoğlu’da olsa, başka biri de olsa bence hiçbir anlamı kalmamıştır. Çünkü, belediye başkanlarının baskıyla istifa ettirilme geleneği başladı. Bundan sonra AK Parti’li belediye başkanının tayin edilmesi ki bu bir seçim değildir. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde belediye başkanı seçilmemiştir. Kimse kimseyi kandırmasın ve onun için biz bu seçime katılmadık, biz bu oyunun parçası olmayız dedik. Çünkü o gün belediye başkanı seçilmedi, Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’e talimatla atandı. Şuan da Balıkesir, Cumhurbaşkanı tarafından talimatla gönderilen bir belediye başkanıyla yönetiliyor. Bundan sonra AK Parti’li bir belediye başkanına oy vermenin halk açısından hiçbir pratiği, geçerli tarafı kalmamıştır. Çünkü, milletin seçtiği belediye başkanı her an aynı yöntemlerle istifa ettirilebilir. Bunun bir daha olmayacağı garantisini kimse veremez” dedi.

 

PAR: “HALKIN KARARINA SAYGI DUYUP

AK PARTİLİ ADAYI DESTEKLEDİK

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden önce AK Parti’nin adayını destekleyeceklerini ifade eden MHP İl Başkanı Suat Par, 2014 yılında Balıkesirli seçmenin verdiği karar doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını belirtti. Par, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı öncesi nasıl bir tavır alacağımızı basın yoluyla deklare ettik. Mecliste de bu doğrultuda hareket ettik. Bu süreç kısa bir sürede gerçekleşmedi, 3-4 aylık bir dönemde oldu. İlk önce Edip Uğur’un istifa edeceği yönünde bir algı oluşturuldu sonra bu gerçek oldu. Bizim ilk baktığımız nokta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Partili ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın istifasını da isteyen kişi AK Parti Genel Başkanı. Mesele AK Parti’nin iç meselesi gibi duruyordu. Sonra Büyükşehir Belediye Başkanı istifa etti. Biz AK Parti’nin belirleyeceği adayla ilgili oy kullanacağımızı beyan ettik. Bunun nedeni de 30 Mart 2014 tarihinde Balıkesir seçmenini AK Partili belediye başkanını seçti. Kalan 1.5 yıllık süreçte halkın tercihine saygı duyup AK Partili belediye başkanı tarafından şehrin yönetilmesiyle ilgili fikir beyan ettik. Burada bir başka bir isimde çıkabilirdi. Prensip gereği ve Genel Merkezle yaptığımız istişareler gereği böyle bir karar aldık”  

 

PAR: “ŞEHRİN TANSİYONU DÜŞÜRÜLSÜN”

Balıkesir’de ilk etapta yapılması gerekenin şehirdeki gerginliğin ve tansiyonun düşürülmesi olduğunu belirten MHP İl Başkanı Suat Par, “Bundan sonraki süreçle ilgili beklenti şehrin tansiyonunu düşmesidir. Hizmetlerinde insan odaklı olmasıdır. Dün seçimin olduğu dakikalarda yeni başkan ve AK Parti İl Başkanını grubumuza yaptığı ziyarette de belirttik; bundan sonraki süreçte toplum yararına olacak projelerde yanlarında olacağız ancak kişisel hiçbir çalışmada veya toplumsal bir yararı olmayan kararlarda karşılarında olacağız. Bu ülke politikasıyla alakalı durumumuz böyledir. Liderimiz Dr. Devlet Bahçeli nasıl bugün beka sorunu devam ettiği sürece ve hükümetin iç ve dış politikada dik duruşu sergilediği müddetçe yanlarında olacağımızı beyan ettiği gibi bizde burada aynı şeyleri beyan ediyoruz. Biz günün ruhuna uygun adım attık yarın farklı olabilir. Şehrimize faydası olmayacak şeylerin karşısında olacağız. Şehrin nabzının düşürülmesiyle ilgili olarak da o da yeni başkan ve ekibinin duruşuna bağlıdır. Onu da zaman içerisinde görüp izleyeceğiz”  

 

PAR: “2019 SEÇİMLERİNDE 20 İLÇE VE BÜYÜKŞEHİR’E TALİBİZ”

2019 yılındaki yerel seçimlere iddialı hazırlandıklarını belirten Par, “Biz 2019 yılındaki seçimde Balıkesir’deki 20 ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı noktasında iddiamıza devam ediyoruz. 1 Kasım’da genel başkanımızla bir görüşmemiz oldu. Orada da bize ifade ettiği gibi Balıkesir’i istiyorum dedi. Bugün şartlar gereği bunu yaptı ancak 2019 yılında ülkücü milliyetçi fikri Balıkesir’de iktidar yapmak için ve halka hizmet için iyi ekiplerimizle halkın karşısına çıkacağız” dedi. (Ümit Ulus-Emine Nur Duman)


Etiketler: AK PARTİ

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.