SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

FEHMİ ERDEM BAŞKANLIĞI KAPTIRDI

FEHMİ ERDEM BAŞKANLIĞI KAPTIRDI
Balıkesir Şöforler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın dün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Fehmi Erdem ve Rıza Tekin’in listeleri yarıştı. Seçimin sonucunda Rıza Tekin 637 oy alarak Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın başkanı seçildi. Mevcut Başkan Fehmi Erdem ise 555 oy aldı.08.01.2018 10:20

Balıkesir Şöforler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın dün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Fehmi Erdem ve Rıza Tekin’in listeleri yarıştı. Seçimin sonucunda Rıza Tekin 637 oy alarak Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın başkanı seçildi. Mevcut Başkan Fehmi Erdem ise 555 oy aldı.

Balıkesir Şöforler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın dün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Fehmi Erdem ve Rıza Tekin’in listeleri yarıştı. Divan başkanı Nejdet Erkan yönetiminde sürdürülen olağan genel kurulda yönetim kurulu faaliyet denetim raporu, bilanço, gelir, gider hesapları okunarak müzakere edildi.  Yönetim ve denetim kurulunun ibrasının ardından yapılan seçimlerde Rıza Tekin başkan olarak seçildi.

Sık sık tartışmaların yaşandığı kongrede Fehmi Erdem ve yönetimi seçimi kaybetti. Her iki adayın destekçileri sık sık birbirlerine laf atarken salonun güvenliğini polis sağladı. Kongre yapılan salonda yaşanan tartışmalar kavgaya dönüşmeden yatıştırıldı.

 

YETERİNCE TEMSİL EDİLEMİYORUZ

Kongrede seçimler öncesinde konuşan Başkan adayı Rıza Tekin hayırlı, kavgasız, dövüşsüz bir seçim olmasını istediklerini dile getirerek şunları söyledi:

“Çok şükür seçim çalışmalarımızda da kimsenin yaptığını eleştirmeden kendi yapacaklarımızı antarak güzel bir seçim çalışması geçirdik. Ben taksi ve taksi dolmuş işletmecisiyim. Aday olarak çıkmamızın en büyük sebebi özellikle Balıkesir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra şoför esnafının tüm gurupları layikince yeterince temsil edilemediğinden dolayı yaşadığımız sorunlar sıkıntılar. Özellikle borç batağına giden toplu taşımadaki arkadaşlarım temsil sıkıntısını aşmak için, temsille yola çıkmış bir ekibin temsil konusunda başlamış bir liderin bu sorunu çözmek için kesinlikle her branştan şoförler odasının temsil edilmesi gereken yönetim yaptık arkadaşlar.”

KAMYONCULARA SÖZ VERİYORUM

Seçim gezilerinde anlattığı projelerden söz eden Başkan adayı Rıza Tekin şunları kaydetti:

“Nasip olurda ben ve ekibim yönetici olarak seçilirsek bazı projelerimizi hayata geçireceğiz. İlk projemiz mevcut şoförler odamızın bir iktisadi işletme adı altında şirketi var. Bu şirkete ya bir sigorta acenteliği alacağız yada bir sigorta acentasıyla komisyon oranında anlaşacağız. Buradan üyelerimizin karı olacak yani yıllık aidatınız yaptırdığınız sigorta ve kaskodan ödemiş oluyorsunuz. İkincisi ve benim için Ahilik kültüründe yetişmiş bir esnaf olarak çok değerli olan mesleği terk eden veya belli bir süre sonra terk edecek olan yaşça büyüklerimiz için bir projemiz var. Yıllarca insanlar bu odaya aidat ödüyor ve aidat ödemesi bittiğinde sizin artık bu odayla alakanız kalmadı. Biz düğün salonları ve diğer hizmetlerden mesleği terk etmiş abilerimize bu oda ömür boyu sizin dedirtmek gibi bir projemiz var. Özellikle servisci arkadaşlarımızın servis verebilmesi çok büyük bir sıkıntı haline geldi. Bir masa yapacağız ve burada 2 arkadaşımız olacak başta serviscilerin güzergah belgesi olmak üzere kırsal mahalle minübüsleri için arkadaşlarımız evraklarını getirecekler odamız bütün takibini yapacak Eylül 15-Ekim 15 olarak planladık projemiz bu şekilde olacak. Özellikle dolmuş taksi ve kırmızı kuşak minibüslerimize korku olarak gösterilen siyah kuşak gerçeği var. Bu odamızın bir gerçeği. Taksicilerin ise eb büyük sorunu korsan, biz sarı takside korsanı bitireceğiz. Şehir içi toplu taşıma araçları tek sıkıntımız gurupların araç koltuk sayılarının farklı olması. Bu guruplar bir araya gelecek ve sorunu çözeceğiz. Kamyoncu abilerime kamyon camiasına şu sözü veriyorum diğer guruplar nasıl temsil ediliyorsa bu oda da sizde en az o kadar temsil edileceksiniz.”

ESNAFIN PARTİSİ OLMAZ

Bu güne kadar hiç bir siyesi partiye üye olmadığını hatırlatan Rıza Tekin “Bu haziruna söz veriyorum, esnafın partisi olmaz biz seçilirsek ben hiç bir partiye üye olmayacağım. Bazı üyelerimiz odanın bazı siyasi partilerin arka odası oldu diyorlar” diye konuştu.

*****

 

KONGRE GERGİN GEÇTİ

Tekin’in konuşmasını bölerek söz almak isteyen Ufuk Yalçın konuşmasında tepkisini şu şekilde dile getirdi:

 “12 yıldır burasını zenginler kulübü haline getirdiler. Fehmi Başkanda senin gibi konuşuyordu fakat 3-5 üyenin haricinde buradan kimse yararlanmıyor burasını şirketler gurubu haline getirdiler. Zenginler kulübü oldu burası. Neden biz yararlanmıyoruz da Fehmi başkanın yönetimi yararlanıyor. Yalansa yalan desinler” sözleri üzerine salonda kısa süreli gerginlik yaşanmasına neden oldu.

SENİN KARNIN TOK SÖZLERİ SALONU BİR KEZ DAHA GERDİ

Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fehmi Erdem ise yaptığı konuşmasına ‘Bekara hanım boşamak kolay” cümlesiyle başlayayarak “Temsiliyet meselesinde bırakın Balıkesir’i il genelinde verdiğim mücadeleye Allah şahittir. Elimden geldiği gücümün yettiği kadar”dedi.  Fehmi Erdem’in konuşmasını ‘Tabi senin karnın tok” diyerek kesilmesinin ardından salonda ikinci gerginlik yaşandı. Taraflar arasında kısa süren sözlü münakaşaları emniyet güçleri yatıştırdı.

 

ESNAFIN HER ZAMAN ARKASINDAYIM

Salonun sakinleşmesinin ardından konuşmasına devam eden Başkan Erdem şunları söyledi:

“Gelelim S plakaya sene 2004 harf gurubu verilmiş fakat ne tahtit nede tahsis var. 2006’da geldiğimizde plakaları dondurduk. 2007 yılında belediyeden onay aldık o tarihten sonra bir tane plaka girdmi arkadaşlar. S plaka için müzadele vermedik mi elimden ne gelirse yaptık. Ben bu konuda o kadar rahatımki. Gelelim T plakalara 2005’de geldiğimiz zaman kaç tane T plaka vardı ? 2210 tane yine aynı. Hiç dışarıdan plaka sokturmadık. Bir plaka sokmuş olsak meslektaşımızın hakkını gasp etmez mi.İhtiyacı olanları yapılandırdık. Taktir edilir edilöez, bir şey yapmadın dediler o yüzden anlatmak istedim. Gelir söylenir mücadele edilir gereği neyse yapılır. Ben esnafımın her zaman arkasındayım. Kimseye hiç bir şey söylemek istemiyorum sisteme girme meselesi. İlk önce köylü kardeşlerim bu sisteme girdiler. Ne şekilde girdiklerini, nasıl köprü olduğumu onlar bilirler. Taksi dolmuşçularlada defalarca gittik 8+1 yarısı kabul etti diğer yarısı sonradan kabul etti. Eskiden sen bunu 8+1 yap diyenler bana düşman kasildiler. Arkadaşlar  bu taktiri hepiniz biliyorsunuz. Bilmeyene ne anlatsamda bilmek istemez. Köy minibüslerinde biliyorsunuz çıkan yasa engelli rampası gibi 2008 yılına kadar bu sisteme geçeceksiniz dediler. Biz çalışarak kırsal kesim için bir proje ürettik. Kırsal kesimde kalan yani Büyükşehir olmadan mücavir alan içindekiler hariç engelli rampası istenmeyecek. Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu seçildiği zaman kendisine gittik. Esnaf teşkilatının sorununu anlattık ve sorun bulunmasını istedik. Diğer çevre illerden örneklerini sunduk getirip önüne koyduk kendisi inceledi ve yüksek dedi.

 

KİME İNANIYORSANIZ ONU DESTEKLEYİN

Kendisine buradan şükranlarımı sunuyorum yüzde 5’i düşürdü. Ben 1984 senesinde kamyonculuğa başladım ve 30 yıl kamyonculuk yaptım. Kamyoncuların başkanlığını yaptım. Kamyoncular beni tanır iyi, kötü niyetimi bilir. Rıza kardeşim onlardan kimsenin yönetim için çıkmadığını söyledi.  Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün şoförler benim kardeşimdir onlar için elimden ne gelirse yaparım. Ben hepinizden birlik beraberlik istiyorum. En büyük şey sandıktır. Sandıktan çıkana saygı duyarak gereğini yaparız. Kime inanıp kime güveniyorsanız gereğini ona yapın. Ben burasını hak etmiyorsam onun da gereğini yapın. Benim tekrar tekrar kendimi size tanıtmama gerek olmadığına inanıyorum ve hepinizi çok seviyorum.”

 

YENİ YÖNETİM

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçimler sonucunda Rıza Tekin 637 oy alarak rakibine üstünlük sağladı. Mevcut Başkan Fehmi Erdem ise 555 oyda kaldı. Seçimin ardından başkanlığa getirilen Rıza Tekin’in yönetimi şu isimlerden oluştu:

“Rıza Tekin, Mithat Pınar, Mustafa Önsöz, Taner Özden, Yakup Kahraman, Musatafa Çakır, Hakan Köse, Salim Çakar, Serdar Kese, Nural Canseven, Ertan Savaş, Nihat Targal.”


Etiketler: BALIKESİR ŞOFÖRLER ODASI

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.