SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.10.2018

EROL AYVAZ'I HİÇ KİMSE DEVİREMİYOR

EROL AYVAZ'I HİÇ KİMSE DEVİREMİYOR
EROL AYVAZ, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin değişmez Başkanı. Görevde 25 yılı geride bırakan Ayvaz, dünkü kongrede yine çoğunluğun oyuyla EKK Başkanlığı’na seçildi. Rakibi Niyazi Tunç, Ayvaz’a rakip olmanın pişmanlığını yaşadı.22.01.2018 12:06

ZAMAN zaman gergin anların yaşandığı EKK kongresinde, rakip cephesinden gelen itham ve eleştirileri profesyonelce göğüsleyen Erol Ayvaz, Tunç’un gizli oy talebine de karşı çıktı; oylama açık yapıldı. Ayvaz seçimi çok rahat kazandı.

 

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin 36’nci Olağan Genel Kurulu dün Otel Basri’de yapıldı. Erol Ayvaz ile Niyazi Tunç’un aday olduğu kongrede Erol Ayvaz 25 yıldır sürdürdüğü başkanlığı bırakmadı.

EKK’ya aday olan Niyazi Tunç ve ekibi kongrede kapalı zarf oylama istemesi tartışmalara yol açtı. Başkan Erol Ayvaz genel kurulların yıllardır açık oylama ile yapıldığını belirterek öneriye karşı çıktı. Kooperatif ortakları oylamanın açık yapılmasından yana oy kullanınca Erol Ayvaz yeniden başkanlığa seçildi.

YÖNETİM OY BİRLİĞİYLE İBRA EDİLDİ

Kongrenin açılışının ardından Divan Kurulu oluşturuldu.  Divan Başkanı olarak Çanakkale EKK başkanı İbrahim Ejder oy birliğiyle seçildi. Gündem maddelerini okuyarak kooperatif ortaklarına oylatan İbrahim Ejder daha sonra Erol Ayvaz’a faaliyet raporu ile ilgili söz verdi. Çalışma Raporu ve Denetim Raporlarının okunmasıyla konuyu müzakereye açan Divan Başkanı İbrahim Ejder daha sonra Çalışma Raporu ve Denetim Raporu’nu ibra ettirdi. Kooperatif ortakları yönetim kurulu ile birlikte çalışma ve denetim raporlarını oy birliğiyle kabul etti. Kongrede seçimin nasıl yapılacağı tartışmalara yol açtı.

112 YENİ ORTAĞIMIZ ARAMIZA KATILDI

EKK Başkanı Erol Ayvaz kongrede yaptığı konuşmada 1 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Ayvaz Çalışma Raporunda şunlara yer verdi:

“Kooperatifimizin son bir yıllık çalışmalarına dayanarak; 2017 yılı içerisinde 59 ortak arkadaşımız esnaflığı bırakmış veya Esnaflık vasıflarını kaybetmiş olmaları nedeniyle ortaklıktan çıkarılmış olup çıkan her ortağımız kendi dilekçesi ile kooperatif ortaklığından ayrılmışlardır. Ayrıca toplam 10 ortağın Yönetim Kurulunca yapılan istihbarat sonucunda ya da kendi isteği ile ortaklık ve kredi taleplerinden vazgeçtiklerinden dolayı ortaklığa kabul ve kredi işlemleri yapılamamıştır. 2017 yılı içerisinde kooperatifimize 112 yeni ortak dâhil olmuş toplam ortak sayımız bin 924’dür. Yıl içerisinde 4 milyon 665 bin TL yeni plasman girişimiz ile 288 ortağımıza 22 milyon 830 bin 500 TL kredi kullandırılmış olup geri dönüşlerle birlikte 2017 yılı sonu toplam plasmanımız 36 milyon 700 bin TL olmuştur. Kooperatifimiz 1 inci grup kooperatif olup 200 bin TL Limitli Kredi kullandırılmakta ve 36 milyon 700 bin TL Plasman karşılığında 2017 yılı sonunda da kooperatif takip oranını 0 olarak gerçekleşmiştir.

2017 YILINDA 55 MİLYONA YAKIN KREDİ KULLANDIRILDI

Siz değerli ortaklarımızın kooperatifimize, Yönetim ve Denetim Kurullarına olan güven ve desteklerinizi boşa çıkarmadan sizlerden aldığımız güç ile kanunlar çerçevesinde yıl içerisinde dönüşleri ile birlikte 55 Milyona yakın yüzde 50 Hazine Destekli kredi kullandırılmış olup, sizlere protesto masrafı, ev ve işyerlerinize haciz ve Avukat göndermeden yazışmalarla tahsilatlarımızı yapıyoruz. Hiçbir ortağımızı mağdur etmeden birinci grup kooperatifler sıralamasında hep ilk onun içinde yer almaya devam ediyoruz. Bu onuru siz değerli ortaklarımız ile birlikte yaşıyoruz. İl Kooperatifi olarak son 15 yılı aralıksız olarak 0 Takip ile kapatıyor olmak hem Yönetim olarak bizim başarımız hem de siz değerli ortaklarımızın başarısıdır. Esnaf ve Sanatkârımıza Hükümetimiz nezdinde 2018 yılı içerisinde sağlanacak yeni uygulamaların sizlere anında yansıtılabilmesi için daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Onun içindir ki yıl içerisinde aldığı kredileri gününde ödemeyen bazı ortaklarımıza Avukatımız aracılığı ile uyarılar yapılmış olup bu konuda daha duyarlı olunmasını rica ediyoruz.

İPOTEK VERENLERDEN KEFİL ARANMAYACAK

Kooperatiflerimizin en büyük sorunlarından olan kefil konusu 17 Aralık 2017 tarihli Genelge ile hem biz yöneticileri hem de siz Esnaf ve Sanatkarlarımızı bir nebzede olsa rahatlatacak durumda yeniden düzenlenmiş olup, Ekspertiz Raporları Sistem üzerinden yapılacak olup;  Konut olarak verilecek İpotek karşılığı 663 TL,  Dükkân olarak verilecek ipotek karşılığı; 100 metrekareye kadar 721 TL, 100 metrekare üzeri 839 TL, arsa olarak verilecek ipotek karşılığı 1.000 metrekareye kadar 898 TL, 1.000 metrekare üzeri 1.073 TL, tarla olarak verilecek ipotek karşılığı 781 TL ücretlendirmelere ilave olarak Belediye ve Tapu harç masrafları ile Ekspertizin çıkaracağı fiyatlamanın yüzde 50’si karşılığı kredi işlemlerini Kefilsiz olarak yapabilme yetkimiz olacak. Hayırlı olmasını diliyorum. S, M, T plakalı Araçlar için ise bir çalışma yapılmış; Noterden fiyat tespiti kişinin talebi doğrultusunda yapılacağından bu konu hukukçumuz tarafından çalışılmakta olup hem ortağımız hem de Kooperatifimize zarar vermeyecek şekilde sizlere sunulacaktır.

BİNAMIZIN BORCU BİTTİ

Daha önceki genel kurullarımızda bizlere 1 milyon 800 bin TL yatırım bütçesinde yer alımı ile ilgili yetki vermiştiniz. Bizde sizlerin bize olan bu güveninizi boşa çıkarmayıp gerekli anlaşmalarımızı yaptık. Biliyorsunuz ki Aylık 25 bin TL taksit ödüyoruz. Bu ayın 25’inde son taksitimizi yatırıp bina ile ilgili borcumuz bitmiş olacak. Yani 2017 yılı içerisinde binaya ödediğimiz taksit toplamı 300 bin TL, toplam ödediğimiz 1 milyon 800 bin TL borcumuzun tamamını ödemiş olduk. İnşaatın başlamasında bir gecikme yaşandı. Bu Müteahhit 'in halledeceği bir konu olduğundan çok fazla detaya girmeden şu kadarını sizlerle paylaşmak isterim. Belediyede ve Tapuda olmamasına rağmen Anıtlar Kurulunda o yıkılmayan çay ocağının olduğu yerdeki sorun asılmaya çalışılıyor. Hepiniz bilirsiniz ki bazı işler istediğimiz şekilde Resmi Kurumlarda yürümüyor. Ancak bizim sözleşmemizde Kooperatifimizin her hakkı korunmuş olup aynı yerde aynı metre ve aynı cephede olmak üzere yerimiz bize teslim edilecektir.

OYLAMA TARTIŞMASI

Faaliyet Raporu’nun okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Gündemin 10’uncu maddesinde ise seçimin yapılış şekli ile ilgili tartışma yaşandı. Erol Ayvaz seçimin açık oylama ile yapılmasını isterken, rakibi Niyazi Tunç ise seçimin kapalı zarf usulü ile yapılmasını teklif etti. Kooperatif ortaklarına sunulan her iki teklif sonrasında yapılan oylamada seçimin açık yapılması oy çokluğuyla kararlaştırıldı. Seçimde Erol Ayvaz ve ekibi kooperatif ortaklarının oylarıyla bir dönem daha yönetime getirildi.

YENİ YÖNETİM

Yapılan oylama sonunda Erol Ayvaz başkanlığındaki yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

“Yönetim Kurulu Asil: Erol Ayvaz, İsmail Pala, Sadettin Ercan, Halil İbrahim Demirer, İbrahim Kuru. Denetim Kurulu Asil: Nuri Kaya, Hüseyin Kaygısız. Bölge Birliği temsilcileri: Erol Ayvaz, İsmail Pala, Sadettin Ercan, Halil İbrahim Demirer.”


Etiketler: erol ayvaz

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.