SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

DEMOKRAT PARTİ PARLAMENTER SİSTEM İSTİYOR

DEMOKRAT PARTİ PARLAMENTER SİSTEM İSTİYOR
Demokrat Parti 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde istişare toplantısı düzenledi. Toplantının ardından Demokrat Partililer Altıeylül ve Karesi İlçe Seçim Kurullarında Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener için imza atmaya gitti.09.05.2018 11:56

24 Haziran seçimleri için bir araya gelen Demokrat Partililer Millet İttifakı içinde yer alarak parlamenter sistemin devam etmesi için çalışacaklarını söyledi. Demokrat Parti Genel idare Kurulu Üyesi Haydar Altıntaş Türk Milleti’nin 24 Haziran’da sandığa giderek kendisinin yönetilme şekline karar vereceğini ifade etti.

SEÇİM SÜRECİ KAVGASIZ VE GÜRÜLTÜSÜZ GEÇSİN

Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Haydar Altıntaş, parti binasında düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 27’nci dönem milletvekili seçimi için Demokrat Parti Genel İdare Kurulu bir karar alarak Cumhurbaşkanı adaylığında Meral Akşener’i desteklemek ve milletvekili seçimlerine de İYİ Parti’nin listelerinden girme kararı almıştır. Bu kararın akabinde de diğer partilerin birleşmesiyle dörtlü bir Millet İttifakı oluşmuştur. 72 yıldır süren çok partili demokratik hayatta halk iradesinin karşısında durarak, zaman zaman inkıtaaya uğramış olan, demokratik hayatımızın her çeşit çilesine, derdine, sıkıntısına rağmen ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin yakın tarihte millet hafızasında açmış olduğu derin yaralara rağmen; Türk milleti demokrasiyi yaşatabilecek olgunluk ve erdemdedir. Bu seçimleri de Türk milleti kendisine yakışan olgunluk, erdem, fazilet ve güçlü bir katılım içerisinde memleketimizin geleceğiyle alakalı çok ciddi kararlar konusunda bir şenlik havası içerisinde seçimlerin geçmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle seçim sathı mahalline girildiği bu dönemde her çeşit provokasyondan ve milleti, şahısları üzüntüye gark edecek siyasi kamplaşmaların ve tartışmaların dışında seviyeli bir üslup ve dille milletin problemlerini ve dertlerini dile getirerek 24 Haziran’da Allah’ın izniyle kavgasız, gürültüsüz sandığa gidilmesi en büyük dileğim ve temennimdir. Bunun sonucunda çıkacak olan karara göre Türk milleti kendisinin nasıl idare edileceğine karar verecektir.

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ BLOK PARLAMENTER SİSTEM İSTİYOR

72 yıllık çok partili demokratik hayatın sonunda geçen sene yapılan referandumdan sonra Türk milleti bu seçimden itibaren yeni bir yönetim biçimiyle karşı karşıya kalmış durumdadır. Referandum; çok kritik sayıdaki oy yüzdeleriyle kabul edilmiştir. Ama demokraside bir oy bile çoğunluğun tezahürüdür, diğerleri bunun sonuçlarını olgunluk içerisinde katlanırlar. Şu anda bizim temsil ettiğimiz, içinde bulunduğumuz blok da partili cumhurbaşkanlığı adı altında bir başkanlık rejimi denemesinin Türk milletine uygun olmadığı kanaati içerisindedir. Eğer anayasayı değiştirecek olgunluğa ulaşabilirse yeniden Türkiye’yi normal hayatında temsili demokratik parlamenter rejime döndürme gayreti içerisindedir. Ama bunun kararını verecek neticede halktır, halk ne şekilde karar verirse, verilen kararlara saygı duymak da hem milletimizin hem de siyasetçilerin en temel borçlarından birisidir.

TÜRKİYE DARBOĞAZIN İÇİNDE

Türkiye gerçekten bugün içinde bulunduğu siyasal, sosyal, psikolojik ve ekonomik sebeplerle büyük bir darboğazın içerisindedir. Bu darboğazı açmak için millet idaresine gidilmesi, milletin oyuna başvurulması kaçınılmazdır. Onun için seçimlerin çok sıkışık zamanda yapılıp yapılmadığı tartışmalarının dışında biz milletin önüne yeni bir soluk, yeni bir ufuk açılabilmesi; ekonomide, dış politikalarda ve diğer hadiselerde meydana gelen gerilimleri aşabilecek bir yönetim biçiminin Türk milletinin önüne çıkmasını istiyoruz. Bu seçim sonucunda bütün Demokrat Partililerin 70 seneden beri söyledikleri biz korkusuz yaşama hürriyetini su gibi, hava gibi ciğerlerimize çeke çeke yaşatmaya ve yaşamaya talibiz ve Türk milleti de buna layıktır. İnşallah 24 Haziran seçimleri milletimizin geleceğini temin edecek en sağlıklı demokratik kararları alsın diye temenni ediyorum.”

 

AKŞENER’E İMZA VERDİLER

Parti binasında düzenlenen toplantıya katılanlar daha sonra Adliye Binası’na giderek buradaki Altıeylül ve Karesi İlçe Seçim kurullarına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanı olabilmesi için imza attı.


Etiketler: DP

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.