SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.10.2018

CHP'Lİ ÜYELER MECLİS'İ TERK ETTİ

CHP'Lİ ÜYELER MECLİS'İ TERK ETTİ
Yeni yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önerge gerginliği yaşandı. CHP’li üyelerin Ayvalık ile ilgili gündeme alınması için verdiği önerge Ak Partili üyeler tarafından kabul edilmedi. Önergenin gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili Ak Parti ve CHP grubu restleşince CHP’li üyeler salonu terk etti.10.01.2018 10:05

Yeni yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önerge gerginliği yaşandı. CHP’li üyelerin Ayvalık ile ilgili gündeme alınması için verdiği önerge Ak Partili üyeler tarafından kabul edilmedi. Önergenin gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili Ak Parti ve CHP grubu restleşince CHP’li üyeler salonu terk etti.

CHP’yi Grup Başkanı olarak ilk kez temsil eden İl Başkanı Serkan Sarı önerge tartışmasını iyi yönetti. Sarı, CHP’nin önergesi meclis gündemine alınmayınca, itiraz ederek üyelerle birlikte Denetim Komisyonu için oylarını kullanarak salondan ayrılmayı tercih etti.

ÖNERGE KRİZİ SALONU TERK ETTİRDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak Ayı ilk oturumu Ekrem Pehlivan Başkanlığına gerçekleştirildi. Mecliste önerge tartışması damga vurdu. CHP’li meclis üyelerinin verdiği Ayvalık Belediyesi’nin 2018 yılı evsel katı atık tarifesi ile ilgili önergesi Ak Partili üyelerce kabul edilmedi. Önergenin gündeme alınmaması sonrasında yapılan konuşmaların ardından CHP’li üyeler salonu terk etti. CHP Grup Başkanı Serkan Sarı önergenin gündeme alınmamasının yanlışlığını dile getirmesine Ak Parti Grup Sözcüsü Faruk Özen ‘bilgimiz yok’ yanıtını verdi. Ak Parti Grup Toplantısında konunun incelenmesini istediklerini belirten Faruk Özen oylamada ret oyu kullanacaklarını belirtti. CHP’lileri kızdıran bu tavır sonrasında CHP’li üyeler Denetim Komisyonu seçiminin ardından salondan ayrıldı.

CHP’li Meclis Üyeleri Rahmi Gençer, Canan Kırdar ve Levent Acartabak tarafından verilen önergede şu bilgilere yer erildi:

“İlçemizin 2018 yııl evsel katı atık tarifelerinin tekrar değerlendirilmesi için önergemizin gündeme alınmasını arz ederiz.”

HABERİMİZ YOK

Önergenin okunmasının ardından oylama öncesinde söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Faruk Özen, konudan haberdar olmadıklarını belirterek oylamada önergeyi gündeme almayacaklarını belirtti. Özen, “Okunan önergenin grubumuzun bilgisi dahilinde olmadığı için bu önergenin gündeme alınmaması konusunda oy kullanacağız. Bu konuyla ilgili sadece ayaküstü bir konuşmadan ibaret olduğundan grubumuzun hiçbir bilgisi yok” diye konuştu.

SARI:ÖNERGE EN AZINDAN KOMİSYONDA İNCELENMELİ

Ak Parti Grup Sözcüsü Faruk Özen’in konuşmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanı Serkan Sarı ile önergenin gündeme alınmasını, olumsuz bir durum varsa da komisyonda ret edilmesi gerektiğini vurguladı. Sarı şunları söyledi:

“Bu konu geçtiğimiz mecliste de gündeme gelmişti. Aslında bilgi verilmiş ve önergenin verilmesi bu meclise ertelenmişti. Grupların bilgisi dahilindeydi ve geçtiğimiz toplantıda da gündemdeydi. Önergenin gündeme alınsın, eğer uygun görülmezse reddedilir. Önergenin gündeme alınmaması çok doğru bir karar olmaz. Gruplarda değerlendirilip uygun görülmezse tabi ki bu reddedilebiliyor. Ama şu anda gündeme alınmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Meclisimizin işleyişi adına bu karar uygun olmaz. Önergenin incelenmeden reddedilmesi doğru değil.”

ENGÜDAR: TARTIŞMADAN ÖNERGEYİ KABUL ETMEMEK DOĞRU DEĞİL

CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Engüdar ise konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Bu önergelerin gündeme alınmaması çok yanlış bir olaydır. Önergeleri gündeme alırsınız, gerekli komisyonlar değerlendirir. Çok olumsuz dahi olsa etik olarak bir meclis üyemiz, bir konuda önerge verebilir. Bu önergenin gündeme alınıp, ilgili komisyonlara girmesi lazımdır. Eğer böyle ‘bizim bu önergeden malumatımız yok, biz bunu almayalım, bunu alalım’ derseniz burada yanlış işler yapılmış olur. Yani önergenin gündeme alınmaması etik değildir. Bir kişi de olsa, bir arkadaşımız da olsa herhangi bir konuyla ilgili bir önerge verir, o önerge bu mecliste tartışılır. Tartışılmadan herhangi bir önergeyi kapatmak doğru bir şey değildir.”

SARI: AK PARTİ’NİN ÖNERGELERİNİ KOŞULSUZ KABUL ETTİK

CHP Grup Başkanı Serkan Sarı Ak Parti’nin tutumunu değiştirmemesi üzerine yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Biraz önce 10 tane daha önerge sunuldu ve onların hepsi gündeme alındı. Biz sizin sunduğunuz önergelerle ilgili grubumuza herhangi bir bilgi verilmedi. Burada 10 tane önergemiz kayıtsız şartsız komisyon incelesin yetkisini biz verirken, şimdi burada bir tane sunulmuş önergenin kabul edilmemesi doğru bir şey değildir. Bunun içeriğini bizler değil komisyonlar karar verecek. Bundan sonra bizim bilgimize sunulmadan buraya gelen önergelerin hepsine Cumhuriyet halk Partisi olarak ret etmemiz lazım. Sayın başkanımızdan ve üye arkadaşlarımızdan verdikleri oyu tekrar gözden geçirmelerini diliyorum.”

CHP OLARAK SALONU TERK EDİYORUZ

Önergenin gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili yapılan oylamada Ak Partili üyeler ret oyu kullanırken CHP kabul oyu kullandı. Önerge oy birliği ile gündeme alınmadı. Önergenin gündeme alınmamasının ardından CHP’li üyeler salonu terk etti. Sarı salonu terk etmeden önce şunları belirtti:

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak biraz önce yapılmış olan tutumun uygun olmadığını, meclisimizin işleyişine uygun bir tavır olduğundan dolayı bugünkü meclis toplantısını terk ediyoruz.”

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMLERİ YAPILDI

Mecliste önerge tartışması yaşanırken aynı zamanda da Denetim Komisyonu’na üye seçimi yapıldı. 5 kişiden oluşan komisyonda 4’ü Ak Parti, 1 tanesi de CHP’li üye yer aldı. Gizli yapılan oylamada Ak Parti’den Mehmet Birol Şahin, Serdar Erçel, Fahrettin Dolar ve Fahri Konuk seçilirken, CHP’den ise Levent Acartabak komisyon üyeleri oldular.

 

 


Etiketler: CHP

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.