SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.08.2018

Bİ’BOYA DÜNYAYI RENKLENDİRECEK

Bİ’BOYA DÜNYAYI RENKLENDİRECEK
Kale Grubu’nun yapı kimyasalları sektöründeki şirketi Kalekim, 35 milyon lira yatırımla kurduğu 7’nci fabrikasını Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde açtı. Kale Grubu 61’nci kuruluş yıldönümünü kutladığı 27 Temmuz Seramik Bayramı’nda sektördeki gücüne güç ekledi. 28.07.2018 13:45

Yapı kimyasalları sektöründe Pazar payının yüzde 50’sine sahip olan Kalekim Balıkesir’deki fabrikasında “Bi’Boya’ markasıyla boya üretimi gerçekleştiriliyor. Düzenlenen açılış töreninde Kalekim’in ürettiği Bi’Boya markasının lansmanı da yapıldı. Geniş bir katılımcı topluluğun yer aldığı açılışta konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay 61 yıldır ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını bildirdi. Zeynep Bodur Okyay Balıkesir’in kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu belirterek dedesi Rahmetli Mehmet Şeref Eğinlioğlu’nu da yad etti. Okyay Kalekim markasının kendileri için önemli bir marka olduğunu da belirterek, “45’inci yılımızda yapı kimyasallarında üretim ve satış kapasitesiyle Türkiye’de ve bölgemizde 1’inci, Avrupa’da ise 5’inci sırada yer alıyoruz. Yurt içinde 7 ilde 7 fabrikaya, 500 çalışana, yaklaşık 700 bin ton satışa ve yaklaşık 400 milyon lira ciroya ulaştık” diye konuştu. Zeynep Bodur Okyay ayrıca savunma sanayisi ile ilgili yatırımlarının da gündemde olduğunu ifade etti.

DEDEM EĞİNLİOĞLU BALIKESİR SEVDALISIYDI

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay açılışta yaptığı konuşmada grup olarak 61’inci kuruluş yıldönümlerini kutladıklarını söyledi. Okyay şunları kaydetti:“Bugün bizim için büyük anlamlarla dolu çok değerli bir gün. Kale Grubu olarak yarın kuruluşumuzun 61’inci yılını idrak edeceğiz. Biliyorsunuz her yıl 27 Temmuz’u Seramik Bayramı adı altında aslında Türk sanayiinin bayramı olarak kutluyoruz. Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli babam İbrahim Bodur ve ona inananların 61 yıl önce Çan’da temelini attığı fabrikalar, sanayinin Anadolu’da yaşayabileceğine dair inancı yerleştiren örnek bir kalkınma modeli oldu. Türkiye’nin ancak nitelikli üretimle kalkınabileceğine dair inançla biz her yıl bu tarihlerde bir fabrika açmayı ya da bir temel atmayı gelenek haline getirdik. Ne mutlu bize ki bu yıl açılışını yapacağımız iki fabrikadan biri, Balıkesir gibi bizim için manevi anlamı çok büyük olan bir kentte yeşerdi. Mutlaka bilmeyenleriniz vardır; Balıkesir benim ata yurdum. Rahmetli dedem Mehmet Şeref Eğinlioğlu, bir Balıkesir sevdalısıydı. Koca Çınar lakabıyla anılan dedem, kentin ilk sanayicilerinden ve Balıkesir Sanayi Odası’nın kurucu başkanıydı. Rahmetli babam Balıkesir’de okudu, annem burada büyüdü. Bu nedenle bugün açılışını yapacağımız Kalekim Fabrikası’nın gönül dünyamızdaki yeri gerçekten çok farklı. Bu özel günde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

AR-GE DEMEK KALE GRUBU DEMEK

Kuruldukları günden bu yana Kale Grubu şirketlerinin AR-GE’ye çok önem verdiğini ifade eden Zeynep Bodur Okyay şunları dile getirdi:“Kurucumuz rahmetli İbrahim Bodur bundan 61 yıl evvel sanayi yolculuğuna çıktığında başlıca meselesi üretimdi. Tüm hayatı boyunca üretimin Türkiye’nin bir numaralı meselesi olduğunu, bir ülkenin sanayileşmeden, bir değer yaratmadan, üretmeden, yalnız tüketmekle kalkınamayacağını savundu. O nedenle daha iyisini yapmak için çok çalıştı, sanayiden, üretimden, yatırımdan en zor anlarda dahi hiç vazgeçmedi. Bu anlayış doğrultusunda sektörde pek çok ürünü ilk kez tasarladık. Sektörün yeni ürünlerinin de üreticisi olduk. Çanakkale Seramik, Kalebodur ve ardından Kalekim Türkiye’de ürettikleri ürünlere adlarını veren markalar oldular. İbrahim Bodur, grubumuzu büyütürken her adımını yenilikçi vizyonuyla attı. AR-GE çalışmalarına ve teknolojik yeniliklere büyük yatırımlar yaptı. 1978’de kurduğu Ar-Ge merkezi sadece sektör için değil, Türk sanayisi için de bir ilkti. Kalekim bugün sadece Türkiye’nin değil, bütün bu coğrafyanın en gelişmiş AR-GE’sine sahip şirketlerden biri. Donanımlı ve deneyimli personelimiz ve ileri teknolojiyle donatılmış laboratuvarımızda yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Üniversite işbirlikleri ve devlet destekleri ile yenilikçi projeler yürütüyoruz.”

YAPI KİMYASALLARINDA AVRUPA’DA BEŞİNCİ SIRADAYIZ

Kale Grubu şirketlerinden Kalekim hakkında bilgiler de veren Zeynep Bodur Okyay şunları ifade etti:“Kalekim bizim için çok önemli bir marka. 45’inci yılımızda yapı kimyasallarında üretim ve satış kapasitesiyle Türkiye’de ve bölgemizde 1’inci, Avrupa’da ise 5’inci sırada yer alıyoruz. Yurt içinde 7 ilde 7 fabrikaya, 500 çalışana, yaklaşık 700 bin ton satışa ve yaklaşık 400 milyon lira ciroya ulaştık. Emek yoğun işten otomasyon ve teknoloji yoğun üretime geçtik. Tüm Kalekim fabrikalarımızla bugün, Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde pazar payına ulaşarak sektörde açık ara liderliğimizi koruyoruz. Memnuniyetle söylemek isterim ki Kalekim, yurtdışı pazarlarda yerinde üretime yönelerek ve ülkemizde yenilikçi yatırımlar yaparak hızla küresel bir marka olma yolunda ilerliyor. Şimdi, yapı kimyasallarının her dalında üretim yapacak bu fabrika ile güçlü olduğumuz alanlardan olan boya üretimini bir merkeze toplayıp büyüterek yeni bir faza geçmiş bulunuyoruz. Bu fabrikada konsolide ettiğimiz boya üretimimizi yeni boya markamız Bi’Boya adı altında yeni bir soluk ve iş modeli ile büyüteceğiz.”

MİLLİ MUHAREBE UÇAĞININ MOTORUNU ÜRETME HEDEFİMİZ VAR

Kale Grubu’nun yapı ürünleri ile savunma ve havacılık olmak üzere iki ana eksende büyüdüğünün altını çizen Zeynep Bodur Okyay şunları ifade etti:“Kale Grubu, yapı ürünleri ile savunma ve havacılık grubu olmak üzere iki ana eksende büyüyor. Her biri kendi alanında lider 17 şirketimiz ve 5 bini aşkın çalışanımızla yola devam ediyoruz. Lokomotif şirketimiz Kaleseramik ile bir yandan sektör liderliğine devam ederken bir yandan geleceğe yatırım yapıyoruz. Dijital dönüşüm ve müşteri yolculuğu alanında büyük bir program yürütüyoruz. Bir diğer inovatif büyüme alanımız olan savunma ve havacılıkta ise bir yandan küresel işbirliklerini derinleştirirken diğer yandan yerlileşme programının en önemli paydaşlarından biri olarak, pek çok yenilikçi projeyi hayata geçirdik, geçiriyoruz. Milli piyade tüfeğinden turbo jet motora kadar, tasarımı tamamlanıp seri üretim aşamasına gelmiş milli projelerin ötesinde bu yıl odağımızda milli muharebe uçağımızın motorunu İngiliz Rolls-Royce ile birlikte üretme hedefimiz var. İnşallah muvaffak oluruz.”

FELSEFEMİZ TASARIM TESNOLOJİ İNSAN

Kale Grubu’nu geleceğe taşıyacak felsefenin ‘tasarım, teknoloji ve insan’ olduğunu belirten Zeynep Bodur Okyay şunları kaydetti:“Bizim, Kale Grubu’nu köklerinden aldığı güçle geleceğe taşıyacak felsefemizin temelinde “tasarım, teknoloji ve insan” yatıyor. Yer, duvar karosu, boya veya yapıştırıcı üretirken de motor üretirken de tasarımı merkeze koyuyoruz. Bugüne kadar üç kuşaktan 86 bin Kale çalışanının omuzunda yükselen değerleri, aynı inançla yarınlara taşımaya kararlıyız. Konuşmamın başında ifade ettiğim gibi Balıkesir, tıpkı birlikte anıldığı Çanakkale gibi, bizim gönül bağımızın güçlü olduğu bir kent. Buradaki Kalekim fabrikamız bölge sanayi ve ekonomisindeki canlanmanın ve yarınlara dair umutların en önemli göstergelerinden biri... Balıkesir, İstanbul-İzmir aksında kalan ve adına altın çember denilen gelişme bölgesinin tam kalbinde yer alıyor. Marmara ve Ege bölgesine büyük katkı veren Balıkesir’de sanayi kültürünün güçlenmesi için bu tür yatırımların önemli misyonu olduğuna inanıyorum. Bu yatırım için çalışırken hükümetimiz başta olmak üzere valilikten belediyeye, sanayi ve ticaret odalarından organize sanayi bölgesine kadar her mevkiden büyük destek ve teşvik gördük. Bize yatırım cesareti ve destek veren, bugün bir arada bulunduğumuz herkese çok teşekkür ediyorum. Hepimize hayırlı olsun, Allah utandırmasın.”

Vali Ersin Yazıcı ise açılışta yaptığı konuşmada Kale Grubu’nun yaptığı yatırımlarla Balıkesir ve Türkiye’ye değer kattığını dile getirdi. Vali Yazıcı şunları söyledi:“Ben öncelikle Sayın İbrahim Bodur'u herkesin huzurunda rahmetle ve minnetle anmak isterim. İyi ki böyle bir yolculuğu başlatmış, iyi ki bunları düşünmüş, hayal etmiş ve çocukları, diğer çalışanlar bu çemberi, ailenin diğer fertleri, ailede kendine yer bulan herkes, Kale Grubu'nun 5 bin küsur çalışanı bu kutlu yolculuğa azimle, kararlılıkla Türkiye'ye katkı sunmak adına devam ediyor. Balıkesir anlamında böyle bir tesisi kazandığımız için mutluyuz. Ben Organize Sanayi Bölgesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak, şehrin Valisi olarak bu yatırım ilk konu olduğunda çok sevinmiştim. O dönemki Sanayi Odası Başkanı bana konuyu iletmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte Kale Grubu'nun burada yer almasının bir değer olduğunu düşündük. Daha doğrusu sanayi bölgesine değer katacağını düşündük ve hala da aynı düşünüyoruz. Çünkü bu grup Türkiye'ye değer katıyor. Doğal olarak da Balıkesirimize değer katıyor. Zeynep Hanım ve diğer yöneticilere şunu söylemek istiyorum. Biz OSB'yi 2 katına çıkarıyoruz, hatta daha da büyütmek istiyoruz. Yeni bölgede size ayrılacak yerlerimiz var. Bu şehre olan bağlılığınızı, sevginizi, sevdanızı biliyoruz. Ve arzu ediyoruz ki tüm üretim alanlarında, ürettiğiniz her şeyin Balıkesir'de üretilmesini istiyoruz. Ben bu tesisin şehrimize değer katacağını düşünüyorum. Bu tür yatırımlar sayesinde şehrin ekonomisinin daha da büyüyeceğini ve gelişeceğini, böylece ülkeye katkı sunacağını düşünüyorum. Balıkesir'in önü açık. Önümüzdeki 15 yıllık süreçte Kale Grubu gibi büyük şirketler Balıkesir'e yatırım yapmaya devam edecek” 

AÇILIŞ KORDELESİNİ HEP BİRLİKTE KESTİLER

Fabrikanın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından başta Vali Ersin Yazıcı olmak üzere törene katılanlar fabrika binasını birlikte gezdi. Üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından yeni üretilen “Bi’Boya” markası boyaların yanında hatıra fotoğrafı çektirildi. Açılışın anısına Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve oda başkanlarına birer hediye sundu.


Etiketler: KALE GRUBU - ZEYNEP BODUR

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.