SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018

BALON SÖNDÜ DEMEDİK Mİ?

BALON SÖNDÜ DEMEDİK Mİ?
CHP’den İYİ Parti’ye ‘Git-gel’ yapan Ahmet Akın’dan bahsediyoruz. Alladılar pulladılar, ‘CHP’nin prensi’ yaptılar ama Akın’ın ne kendi partisinde ne de Balıkesir’de bir karşılığının olmadığı 24 Haziran’da bir kere daha kanıtlandı.(BALIKESİR EKSPRES)26.06.2018 17:19

KURULTAYDA ŞOK YAŞADI
Kendini Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yakın olarak gösteren Ahmet Akın, kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine girememiş, kurultay salonunda dağıttığı zeytinyağlarına rağmen listeyi delip Parti Meclisi’ne girmeyi de başaramamıştı. Akın’ın İYİ Parti’yi seçimlere sokan “15’ler” arasında yer alması, ismini gündeme getirdi ama sonuç değişmedi.

BÜYÜKŞEHİR KULİSİ
24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti’ye yaptığı kıyak sayesinde milletvekili listesinde 1. sıraya yerleşen Akın, daha milletvekili seçilmeden yakın çevresine “Yerel seçimlerde CHP’nin banko adayıyım” diye kulis fısıldamaya başladı. Bazı medya organları da bu ihtimali değerlendirerek Akın’ı allayıp pullayıp CHP’nin prensi yaptı.

AHMET AKIN GÖNEN’DE PARTİSİNİ AŞAĞIYA ÇEKTİ

‘CHP’nin sözde prensi’ Ahmet Akın, bırakın Balıkesir il genelini, 74 bin nüfuslu kendi memleketi Gönen’de bile partisine fayda değil zarar yazdı.  24 Haziran’da CHP’nin oyları 2015 milletvekili seçimlerine göre % 5.16 düştü. AK Parti, Ahmet Akın’ın memleketinde birinci parti olurken Tayyip Erdoğan’ın oyu, 49.6 ile Balıkesir ortalamasını aştı. CHP Gönen’de, Balıkesir il genelindeki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği oy oranının da altında kaldı. CHP, 1 Kasım’da 17 bin 509 oy aldığı Gönen’den, seçmen sayısı artmasına rağmen, 24 Haziran’da 15 bin 340 oy alabildi. 

----------------------------

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir’de 24 Haziran milletvekili seçiminde yüzde 30,55 oy alarak 7 Haziran 2015 (yüzde 34,1) ve 1 Kasım 2015 (yüzde 34,6) tarihlerindeki seçimlerinin altında kaldı.  Edremit, Erdek, Bandırma, Marmara, Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye ilçelerinde birinci çıkan CHP’de bir süredir adı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçen, 24 Haziran öncesinde İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili arasında yer alan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı olan Ahmet Akın, kendi memleketi Gönen’de milletvekili seçiminde CHP ikinci olurken,  2015 yılındaki milletvekili seçimlerine göre 5,16 puan az alması dikkat çekti.

CHP’NİN GÖNEN’DEKİ OYLARI İL ORTALAMASININ ALTINDA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun prenslerinden biri olan ve birinci sıradan yarışa katılan Ahmet Akın’ın memleketi Gönen’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,6 ile birinci olurken CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce yüzde 34, 70 oyla ikinci sırada yer aldı. Milletvekili seçiminde de AK Parti 22 bin 938 oy alarak yüzde 43,63 oy oranıyla birinci olurken, CHP ise oyların 15 bin 340’ını alarak yüzde 29,18’te kaldı. Gönen’de CHP’nin Balıkesir il genelindeki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili oy oranının altında oy çıktı.

OYLARI AZALDI

Öte yandan istatistiklere yansıyan bir diğer ilginç veri ise CHP’nin Gönen’de 24 Haziran milletvekili seçiminde 2015 yılındaki milletvekili seçimlerine göre daha az oy alması oldu. CHP, Gönen’de 2015 yılında 17 bin 509 oy alarak yüzde 34.34 ile ikinci parti konumunda olurken, 24 Haziran’da bu oy oranını koruyamadı ve 2 bin 169 oy kaybıyla 15 bin 340’a düştü. Daha öncede CHP Parti Meclisi’ne aday olan ancak partililer tarafından bu görev verilmeyen Ahmet Akın, 24 Haziran seçimlerinde kendi memleketi Gönen’den de beklediği desteği bulamaması dikkat çekti.


Etiketler: CHP -AHMET AKIN

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.