Bugün: 20.07.2018

Balıkesir'i birinci yaptı!

Balıkesir'i birinci yaptı!
Eski Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, rekor bir yatırımla görevinden istifa etti. Balıkesir, eylül ayında teşvike bağlanan toplam 697.7 milyon liralık yatırımla mega kent İstanbul ve Ankara’yı arkasında bıraktı.10.11.2017 14:25

Görevinden istifa eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Ahmet Edip Uğur, rekor yatırımla görevini bıraktı. Bu yıl eylül ayında toplam 697.7 milyon liralık yatırım çeken Balıkesir, İstanbul, Ankara ve İzmir’i solladı.

ŞEHİRLER ARASINDA EN FAZLA YATIRIM BALIKESİR'İN

İstanbul eylülde 342 milyon lirada kalırken, Ankara 193.4 milyon ve İzmir 117.2 milyonluk yatırımı ancak çekebildi. Ekonomi Bakanlığı, teşvikli yatırımların eylül ayı bilançosunu açıkladı. Buna göre, söz konusu ayda toplam 5.8 milyarlık yatırım için 564 yatırım projesi teşvike bağlandı. Bunun için 2.1 milyar liralık ithal makine ve teçhizat alımı da öngörülüyor.

Sektör dağılımı incelendiğinde, enerjinin teşvikli projelerde ilk sıraya yerleştiği görüldü. Bu kapsamda 6 yeni biyokütle yatırımı teşvike bağlandı. Büyük yatırımlarda dokuma giyim sektörü, 584 milyon lira ile ikinci sırada geldi. Madencilik 400 milyonla üçüncü olmayı başardı.

Şehirlere göre incelendiğinde, eylül ayında en fazla yatırımı Balıkesir çekti. Polimetal Madencilik’in 250 milyon liralık dore altın yatırımı ile Şişecam Elyaf Sanayi’nin 330 milyon liralık cam elyafı yatırımı Balıkesir’e yapılacak. Bu iki büyük yatırımın yanı sıra Betek’in 60 milyonluk taşyünü, Kalekim Kimyevi’nin 40  milyonluk boya yatırımları Balıkesir’i eylül ayında tüm iller arasında birinciliğe taşıdı.

Balıkesir, Same Deutz Fahr’ın 11.2 milyon liralık, Ercili Gıda’nın soğuk hava depoculuğu konusundaki 6.5 milyon liralık yatırımıyla birlikte toplam 697.7 milyon lira çekti.

KONYA İSE İKİNCİ SIRADA YERİNİ ALDI

En çok yatırım alan şehirler arasında Konya, 356 milyon lirayla ikinci sırada geldi. Konya’yı ikinci sıraya taşıyan 7 yatırımdan ikisi büyük yatırım. Bunlardan birini Necmettin Erbakan Üniversitesi, büyüklüğü 114 milyon lira olan tıp fakültesi hastanesi kurarak yapacak. Öte yandan Es-Yel elektrik de 160 milyon liralık yatırımla 52.8 MW güçte rüzgar santrali (RES) kuracak.

MEGA KENT İSTANBUL ÜÇÜNCÜ SIRADA

Mega kent İstanbul, teşvike bağlanan yatırımlarda 342 milyon liralık projelerle üçüncü sırada yer alırken, Gaziantep 229.4 milyon liralık, Kocaeli 221.3 milyon liralık, Çanakkale 216.1 milyon liralık yatırım almaya başardı.

Turizm şehri Antalya’da 221.2 milyonluk yatırım teşvike bağlanırken, başkent Ankara 193.4 milyon lirada kaldı. Eylülde sürpriz yapan illerden biri de Tunceli oldu. Şehir, 140 milyon liralık yatırımla Ankara ve Bursa’nın ardından geldi. Söz konusu yatırım doğalgaz sektöründe planlanıyor. Antalya turizm ve sera, Bursa otomotiv ve tekstil yatırımlarıyla öne çıkıyor.


Etiketler: EDİP UĞUR

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.