SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

Balıkesir'de Fetö’nün Ankesörlü Telefon Yöntemi

Balıkesir'de Fetö’nün Ankesörlü Telefon Yöntemi
Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, geçtiğimiz haftalarda Balıkesir merkezli düzenlenen operasyonda ortaya çıkarılan FETÖ’nün ankesörlü telefon yöntemiyle askeriye de deşifre olmamış üyeleriyle nasıl iletişime geçtiğini yazdı.06.12.2017 09:08

Balıkesir merkezli yürütülen ve 5 milyon aramanın incelendiği ankesörlü telefon operasyonuyla ilgili önemli bilgiler aktaran Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, FETÖ’nün askeriye içerisinde deşifre olmamış isimleriyle “Ardışık Arama Yöntemi” metoduyla bir iletişim kurduğunu açıkladı. “FETÖ’nün yeni sistemi nasıl çözüldü” başlığıyla konuyu ele alan usta yazar Selvi, “FETÖ’nün, 15 Temmuz’dan sonra TSK’daki yeni haberleşme sistemi, “Ardışık Arama Yöntemi” ile tespit edilebildi. Çünkü asker imamlarının yeniden örgütlemeye çalıştığı TSK mensuplarının isimleri ne ByLock listelerinde yer alıyordu ne de mahrem imamların itiraflarında geçti. Yurtta Sulh Konseyi listelerinde de yer almıyordu. O nedenle tespit edilememişlerdi. İstihbarat ve güvenlik birimlerimizin ortak çalışması sonucunda deşifre edilen yeni sistemin adı, “Ardışık Arama Yöntemi.”

İSİMLERİ HİÇ BİRLİSTEDE YOK

Sistemin işleyişi hakkında da bilgi veren Abdulkadir Selvi, “Sistem şöyle çalışıyor: Kontörlü hattan TSK’daki FETÖ’cüyü arayan asker imamı, o numaranın ardından hemen diğerini çevirmiyor. Ne yapıyor? Örneğin 0532’li bir numarayı arıyor. Görüşme bittikten sonra bu kez 0532’yi çeviriyor. 0532’den sonraki ilk numarayı, 7’nci ve 5’inci rakamı değiştiriyor uydurduğu bir numarayı arayıp kapatıyor. Bir sonraki hafta ise esas numarayı arayıp görüştükten sonra, yine kendisine bildirilen rakamları değiştirip arayıp, kapatıyor. Bunu her numarayı aradıktan sonra yapıyor. Ama her defasında aynı rakamların yerini değiştirmiyor. Örneğin o asker imamına 10 kişi bağlıysa hepsini tek tek aramıyor. Her görüşmeden sonra önce bu işlemi yapıyor, sonra diğer numarayı arıyor. Değişiklikleri de kafasına göre değil, önceden kendisine bildirilen sisteme göre yapıyor. Ardışık Arama Yöntemi ile tespit edilen TSK mensuplarının isimleri ne ByLock listelerinde yer alıyordu ne de mahrem imamların itiraflarında geçti. Hatta 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yayınlanan Yurtta Sulh Konseyi listelerinde de yer almıyordu. O nedenle kendilerini gizlediler” dedi. 


Etiketler: FETÖ OPERASYONLARI

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.