SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

1 MAYIS BAYRAM HAVASINDA KUTLANDI

1 MAYIS BAYRAM HAVASINDA KUTLANDI
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de bayram havasında kutlandı. Şehir merkezindeki sendika, siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluşları Çarşamba Pazarı’nda bir araya gelerek kutlamaların düzenlendiği Kuvayi milliye Meydanı’na kadar yürüdü.02.05.2018 10:54

Yürüyüş güzergahı boyunca sloganlar atan katılımcılar 1 Mayıs’ın emek ve mücadele günü olduğunu tekrarladılar. 1 Mayıs etkinliğine katılanlar Kuvayi Milliye Meydanı’nda halaylar çekerek günlerini kutladılar.

Türk-İş’e bağlı işçi sendikalarının katılmadığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine, memur sendikaları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi partiler katıldı. Etkinliğe katılanlar yanlarında getirdikleri çocuklarıyla güzel bir gün geçirdi.

FERMANLA YÖNETİLEN ÜLKE İSTEMİYORUZ

Kuvayi Milliye Meydanı’nda düzenlenen kutlama etkinliğinde Tertip Komitesi adına basın açıklaması yapan Abdurrahman bulut emeğin en yüce değer olduğunu söyledi. Bulut yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İki yıldır ülkenin OHAL ve KHK’larla yönetilmesine, meclisin by-pass edilerek işlevsizleştirilmesine, Bakanlar Kurulunun yerine Cumhurbaşkanının kararlarıyla yönetilmediğimiz özgür, demokratik bir Türkiye demek için alanlardayız. Ülkedeki cezaevlerini hak arayanlarla dolduran, ülkeyi baskı ve tehditle açık cezaevine çeviren, hukukun değil verilen direktiflerin kararları etkilediği, yargı mensuplarının cüppelerini iliklemedikleri, yasama, yürütme ve yargının tek ağızda toplandığı, fermanla yönetilen bir ülke istemiyoruz. Hak-hukuk-adalet demek için alanlardayız. Milletvekillerinin tutuklandığı, seçilmişlerin yerine kayyumların atanmadığı, gerçekleri yazan gazetecilerin tutuklanmadığı, gazetelerin, TV kanallarının keyfi kapatılmadığı, insanların sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanmadığı bir ülke için alanlardayız.

EĞİTİMİN VE SAĞLIĞIN PARASIZ OLMASI İÇİN ALANLARDAYIZ

Eğitimin, sağlığın herkes için parasız ve eşit yararlanılır olması, okulların nitelikli, niteliksiz diye ayıran Milli Eğitim Bakanına, eğitim emekçilerine getirilen performans ve sınav dayatmasına hayır demek; kamu emekçilerinin tümünün sözleşmeli yapılmak istenmesine dur demek; dinselleştirilmiş dindar, kindar nesiller yetiştirmeyi ana ilke yapmış eğitim sisteminin, üniversitesi üniversite olmaktan çıkarılan bütün enerji ve işlevleri sadece iktidarın amaçlarına indirgenmiş laik, bilimsel kazanımları hızla tasfiye edilen öğrenciler, eğitimciler, akademisyenler için alanlardayız.

ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞLARININ İPTAL EDİLMESİ İÇİN ALANLARDAYIZ

Zarar ediyor yalanıyla peşkeş çekilen şeker fabrikalarının ihalelerinin iptal edilmesi için tüm gücümüzle çalışacağımızı haykırmak için, işçilerin, emekçilerin hak almasını engellemek için, grevlerin yasaklanmasında OHAL’in kullanıldığını söyleyen Cumhurbaşkanına grevin bir hak olduğunu ve grevleri engellenen işçi düşmanlığı olduğunu hatırlatmak için alanlardayız.

YOLSUZLUKLARI UNUTTURMAMAK İÇİN ALANLARDAYIZ

Açlığa, sefalete terk edilen emeklinin taleplerini haykırmak için; Büyükşehir Belediyesinin, belediye paylarını ödemediği için 3 aydır maaşlarını alamayan Erdek belediyesinin işçilerinin sesi olmak için alanlardayız. Her gün yeni yolsuzlukların ortaya çıktığı ve üstü örtülen 17-25 Aralık, Zarrap, Halkbank, Man Adası, köprüde yaşanan vurgunu, soygunun sorumluları hesap verinceye kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha haykırmak için alanlardayız.

İŞ CİNAYETLERİNDDE KAYBETTİKLERİMİZ İÇİN BURADAYIZ

Karaman’da, Dikili’de cemaat yurtlarında, Kuran kurslarında tecavüze, tacize uğrayan çocukların, Aladağ’da izinsiz açılan cemaat yurdunda yanarak can veren kızlarımızın sesi olmak için; Soma’da, Ermenek’te, Kozlu’da, Torunlar İnşaatta, Tuzla’da patronların aşırı kar hırsı, iş güvenliğinin sağlanmaması nedeniyle iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçilerin katillerinin cezalandırılması için alanlardayız. Barış istedikleri için ihraç edilen akademisyenler, Cumhurbaşkanının talimatıyla tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanında, üniversitelerindeki ilerici kadroların tasfiye edilmesi amacıyla bölünmeye, parçalanmaya hayır diyen akademisyenlerin ve öğrencilerin günlerdir sürdürdükleri direnişlerinin yanında olduğumuzu haykırmak için alanlardayız.

HAK MÜCADELESİNDE ISRARCI OLAN KADINLAR İÇİN BURADAYIZ

15 Temmuz’u fırsata çevirerek ilan edilen OHAL ile ve KHK’larla 118 bin kamu emekçisi haklarında adli, idari hiçbir işlem yapılmadan ihraç edilmiştir. Keyfi ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin derhal görevlerine dönmesini talep etmek için alanlardayız. Kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine isyan eden, kadın emeğini ucuz iş gücü olarak kullanılmasına karşı çıkan dini referanslar ve bu referanslara dayanılarak üretilen fetvalara, gelenek ve görenek kuşatmasının bunalttığı eşit hak mücadelesine giderek daha ısrarlı olan kadınlar için alanlardayız. İşsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin pençesinde kendisine şehitlik ve gazilikten başka bir gelecek sunulmayan gençler için, yasalarla tanınmış hakları da umursanmayarak haklarında soruşturma açılan, mesleklerinden ihraç edilen, cezaevlerine atılan gazeteciler, akademisyenler, aydınlar, demokratlar için alanlardayız.

İŞİMİZE EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Uluslararası ve yerli tekellerin, bankaların, istismarcı siyasi partilerin oyuncağı yapılmaktan bunalmış küçük üreticiler, mazota ve gübreye ödediği paranın ürettiği mahsulden fazla olması nedeniyle her gün yoksullaşan, borç batağında boğulan çiftçinin hakları için, işimize, ekmeğimize, özgürlüğümüze sahip çıkmak, insanca yaşam ve demokratik bir Türkiye için mücadele etmeye var mısınız?

BİZ HALKIZ BİZ HAKLIYIZ

Özlediğimiz ülkeyi yaratmak bizim kararlılığımızla ve mücadelemizle olacaktır. Hızla diktatörlüğe doğru giden ülkede, tek adam rejimiyle yönetilmek istemeyen bizler çoğunluğuz, biz halkız, biz haklıyız. Tarihten ders çıkarmak gerekiyor. Unutmayınız ki Hitler Almanya’sında komünist, sosyalist, Hıristiyan ve benzeri oldukları için bir araya gelemeyen, mücadele etmek, direnmek yerine günü geçiştirmeyi kar sayan Almanya işçi sendikaları ve emekçileri 2 Mayıs 1933 tarihinde tutuklandı. Faşizme karşı birleşmeyenler zorunlu olarak faşizmin zindanlarında buluştukları unutulmamalıdır.

 

TEK ADAM DİKTATÖRLÜĞÜNE 24 HAZİRAN’DA SON VERECEĞİZ

Diktatörlük heveslerine yasama, yürütme ve yargıyı tek adama bağlayan AKP iktidarını alaşağı etmek için 24 Haziran’a sayılı günler kalmışken, daha fazla bir araya gelmeye, safları sıklaştırmaya, birlikte omuz omuza, kol kola mücadele etmeye çalışmaya, her zamankinden fazla ihtiyaç vardır ve sorunluluktur.”

Kuvayi Milliye Meydanı’nda yapılan kutlamalar katılımcıların halay çekmesiyle sona erdi.


Etiketler: 1 MAYIS

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.